27.05.2023

Pola piecze/Pola u babci

Te książki przyciągają uwagę małego dziecka, bo pokazują to, co znane. Czynności, zachowania, słowa, które dwulatek potrafi wychwycić i zauważyć, bo zna je z własnego doświadczenia. Spotkania z babcią, kiedy mama wychodzi do pracy, a dziecko spędza z nią spokojne zwykłe chwile i kolejne dni, które układają się w naturalny rytm. Akurat jesteśmy w tym samym momencie, więc moje dziecko bardzo uważnie słucha i przygląda się ilustracjom, dostrzegając w nich wiele ze swojego życia.


Kiedy Pola rozstaje się z mamą i zostaje u babci, na dobry humor tańczy z babcią, tuli, czyta i ucina małą drzemkę, a potem piecze ciasteczka, mniam. Czasem trudno jest jej rozstać się z mamą, i wtedy babcia musi zastosować swoje sposoby, żeby wnuczka odzyskała dobry nastrój i dobrze się bawiła. Tak naprawdę ten czas mija szybko, a potem dziecko znów widzi się ze swoją mamą... (Pola piecze)A czasem też Pola zasypia u swojej babci (Pola u babci) A wtedy poranek wygląda tak, że Pola już nie śpi i czeka, kiedy babcia się obudzi. Wstają wtedy razem, ubierają się, czeszą włosy, jedzą niespiesznie śniadanie, rozmawiając przy tym o tym i owym, zakładają buty i wychodzą po zakupy, żeby zrobić obiad. Czas upływa szybko, jeszcze trzeba pozmywać naczynia, umyć się i znów można iść spać. Pluszaki zajmują miejsce w łóżku, były przecież razem na spacerze, w pulchnej malutkiej rączce Pola ciągnęła za sobą wózek z maskotką. Wszystko gra idealnie. Małe kucyki dyndają radośnie na główce dziewczynki. Babcia jest zajęta i chętnie spędza czas z wnuczką na wykonywaniu normalnych zwykłych czynności.


Ilustracje Leny Anderson urzekły mnie lata temu, kiedy poznałam Lato Stiny, Rok z Linneą. W tych książeczkach dedykowanych najmłodszym są tak delikatne, pełne ciepła i uroku. Ma się poczucie, że dobrze jest razem babci i wnuczce, wyczuwa się wyraźny spokój i radość z bycia tu i teraz. Ich ilość nie przytłacza, a można wypatrzeć wszystko, co istotne dla małego odbiorcy.


Pola piecze (szw. Mollan och bullarna)

Lena Anderson, tł. Agnieszka Stróżyk

wydawnictwo Zakamarki, Poznań 2023

liczba stron: 24


Pola u babci (szw. Mollan och mormor)

Lena Anderson, tł. Agnieszka Stróżyk

wydawnictwo Zakamarki, Poznań 2023

liczba stron: 24

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...