Co powiesz na wyprawę w towarzystwie przeróżnych zwierząt prawdziwych i mitycznych, w oparciu o przyjrzenie się temu, co się mieści w godłach? Kto podtrzymuje godło i stoi obok w rozkroku, wspina się albo skacze, kto umiejscowiony jest nad tarczą, a kto w tarczy. Skąd wziął się koń w herbie Wenezueli, a co przemawia za tym, że w herbie Polski jest bielik zwyczajny a nie orzeł biały?
Trzeba być nie lada znawcą, by umieć opisywać (blazonować) elementy umieszczone na herbach. Przemysław Barszcz w jasny sposób wprowadza czytelnika w tajniki tej wiedzy, wyjaśnia budowę herbów według kilku wzorów, ich kolory, które wypełniają poszczególne części pól (tynktura), użyte metale (srebro i złoto), futra (czyli specjalne wzorki), obwódki wokół tarczy (bordiura), dewizy umieszczane pod herbem (rodzaj hasła, zasady, wartości), jakiś klejnot na górze, zwierzęta albo ludzie obok herbu (trzymacze).
A potem omawia te herby, na których są zwierzęta, opowiada ich historie, charakteryzuje miejsca, doszukuje się szczegółów i powiązań zwierząt z danym miejscem. Bo naturalnie klejnoty czy trzymacze nie biorą się bez powodu, zawsze wiąże się z nimi jakaś ciekawa historia związana z kulturą czy dziejami, występowaniem stworzeń.
Dominika to prawdopodobnie jedyny kraj z żabą herbie. Gatunek tej żaby może ważyć nawet kilogram, wykopuje norę na głębokości pół metra pod wodą i wydziela pianę, która stanowi gniazdo dla składanego skrzeku. Żaba zwana "kurczakiem górskim" jest podobno tak smaczna, że niestety grozi jej wyginięcie. Po Hiszpanii dawniej chadzały lwy afrykańskie. Pancernik dziewięciopaskowy z herbu Grenady potrafi pływać setki kilometrów, biegać po dnie, szybko biegać po ziemi, w chwili zagrożenia błyskawicznie kopać norę i chować się w niej trzymając kurczowo ścian. Jednorożec w herbie Wielkiej Brytanii symbolizuje siłę, odwagę, dobroć i cnotę. Może pomylono go z oryksem arabskim (pierwsze wzmianki pochodzą z V/VI wieku p.n.e.), a może to picie z roga narwala zapewnia zdrowie i chroni przed działaniem trucizny?
Ta książka jest pełna ciekawostek przyrodniczych i historii. To krótka wędrówka po wszystkich kontynentach, bez pomijania egzotycznych wysp.
Zwierzęta w godłach
Przemysław Barszcz, il. Wojciech Pawliński
wydawnictwo Dwie Siostry, Warszawa 2021
liczba stron: 168
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz