1.03.2023

Życie Mrówki

Sześcioletni chłopiec o imieniu Mrówka to taki bohater, który szybko zyskuje sympatię czytelnika. Chodzi do szwedzkiej zerówki, jest rozsądnym, spokojnym dzieckiem, a w jego głowie jest miejsce na wyobraźnię, świetną zabawę, zwłaszcza z przyjaciółką, drobne codzienne radości, ale i kłopoty, i poważne sprawy, które dzieją się dookoła i wcale go nie omijają.

Zwyczajne życie chłopca skupia się wokół codziennych spraw. Zabawy w ślimaczą fermę na przerwach, w króla ciszy podczas posiłku na stołówce, granie w piłkę z klasą pierwszą, urodzinowe wygłupy przy stole (kiedy najlepsza przyjaciółka Henia zajęta jest rozmową z Felicją), zjeżdżanie z nowym sąsiadem Diego na sankach po klatce schodowej, jazda na rowerze, kąpiel pełna piany i zabawy z pluszakami u Heni, która pozostaje "taka sama, choć wszystko dookoła się zmienia". Wszystko to jest odskocznią od kłopotów, które dzieją się w jego domu, gdzie coraz częściej słyszy rozmowy rodziców po angielsku, a to oznacza, że kłócą się i trudno im dojść do porozumienia, a beztroskie chwile i wspólne posiłki pewnie już nigdy nie wrócą. Bo "zwykłe słowa, brzmią jak pretensja i nie składają się w całość", a kłótnie sprawiają, że chłopiec "staje się mniejszy i mniejszy", aż ledwo go widać, aż zdobywa się na odwagę i pyta "Czy ty i tata chcecie, żeby ktoś pomógł wam się pogodzić?" - aż słyszy paraliżujące słowo "rozwód", który powoduje zrujnowanie dotychczasowego porządku.

To pierwsza z trzech książek o Mrówce, który "Chce, żeby było go więcej. Chce być większy. A najchętniej największy. I lepszy. A najchętniej najlepszy. W grze w nogę, w bieganiu i w rysowaniu zamków. A najchętniej we wszystkim". I chce nie tylko odwiedzać pogromcę kotów, ale opiekować się swoim własnym. Chce przywyknąć do podwójnego domu. Autorka wnikliwe wpatruje się w to dziecko, świetnie opisuje jego zachowania, odczucia, kiedy pojawiają się radości i kłopoty. Pochyla się nad nim z uwagą i czułością. Dlatego czyta się świetnie, i samodzielnie po cichu, i głośno.




Życie Mrówki (szw. En Myras liv)

Linn Gottfridsson, il. Emma Adbåge, tł. Barbara Jankowska

wydawnictwo Zakamarki, Poznań 2023

liczba stron: 128

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...