27.03.2023

Wynalazki roślin

Natura potrafi zachwycać i zaskakiwać swoimi sposobami na użyteczność i różnorodność rozwijania form, na przetrwanie, by dostosować się do danego miejsca. A człowiek, jeśli jest uważny, może podpatrzeć to, co się sprawdza w naturze i wykorzystać do dla siebie, zainspirować się sposobami drzew, kwiatów i innych roślin na to, co najlepsze i użyteczne.

 

Książka uporządkowana jest według roślin, które są celebrytami, wyróżniają się i zasilają nasz świat, pomagają rozwiązać problemy człowieka. Mają nietypową strukturę budowy, mogą być wykorzystane w robotyce, z pożytkiem dla zdrowia, dla zrównoważonego rozwoju, czy dają człowiekowi odpowiednie i bardziej ekologiczne materiały do wykorzystania.

Pomysł na gęstą sieć komórek i pustych przestrzeni między nimi, może być z powodzeniem wykorzystywany przy produkcji kasków, ubrań ochronnych, nadwoziach aut, żeby chronić ludzi, tak jak gąbka, która chroni spadające na ziemię pomelo. Pędy bambusa, puste w środku, lekkie i mocne, mogą być wykorzystywane do produkcji lekkich, naturalnych tkanin, są bardziej ekologiczne i przyjazne niż poliester, akryl produkowane z ropy naftowej, potrzebują mniej wody do wzrostu niż bawełna. 

Od wieków wykorzystywana trzcina cukrowa do żucia słodkich pędów, do produkcji cukru brązowego, może być ważnym składnikiem w walce ze zmianami klimatycznymi, bo przetwarzana na bioetanol napędza silniki aut czy autobusów. Nasz rodzimy słonecznik to źródło nie tylko oleju, pysznych nasion, margaryny, ale naukowcy pracują nad tym, by montowane panele obracały się jak słoneczniki w kierunku słońca i tym samym pozyskiwały trzy razy więcej energii. 

Rośliny pomagają człowiekowi w walce z zanieczyszczeniem powietrza, które jest stale rosnącym zagrożeniem. Mech pochłania dwutlenek węgla i siarki, cząstki pyłu, Rinorea niccolifera pochłania toksyczny nikiel, irga pochłania oczyszczać powietrze w pobliżu dróg, skrzydłokwiat i paprocie oczyszczają powietrze w naszych domach. Jagody go niszczą pasożytnicze robaki w naszych organizmach. Odpady z opuncji zmieszane z łajnem, sfermentowane mogą być stosowane zamiast ropy naftowej czy benzyny. A kukurydza, absolutny przebój Ameryki Środkowej, Afryki, Azji, powoli też i Europy, chętnie zjadana przez bydło, świnie, i przez człowieka, może być jeszcze świetnym zamiennikiem plastiku, i coraz częściej jest wykorzystywana do produkcji opakowań do żywności, torebek jednorazowych, kubków, sztućców, które rozkładają się w trzy miesiące!

Melaleuca quinquenervia to drzewo, które naukowcy potrafią zmodyfikować i wykorzystać jako naturalny materiał budowlany, zamiennik betonu, który izoluje, utrzymuje ciepło i dźwięki.  

Rośliny nieustannie inspirują naukowców i zwykłych ludzi do odkrywania ich i odpowiedzialnego ich wykorzystywania, czerpania pomysłów z ich sposobów na życie. Książka zachwyca pomysłami, ciekawostkami, łączy naukę, technologię, inżynierię, matematykę i sztukę (wpisuje się w nurt STEAM), zachęca do obserwacji roślin wokół nas i tego, co potrafią. Ilustracje Gosi Herby żywo przedstawiają kolejne zagadnienia i pomagają je zrozumieć.





Wynalazki roślin. Akademia Mądrego Dziecka (ang. Powered by Plants)

Clive Gifford, il. Gosia Herba, tł. Wojciech Mikołuszko

wydawnictwo HarperKids, Warszawa 2023

liczba stron: 80

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...