15.02.2023

Biały Kieł i Wyspa skarbów - komiksowe adaptacje słynnych powieści

Przed nami kolejne tomy w serii przedstawiającej komiksowe adaptacje arcydzieł światowej literatury: Biały Kieł i Wyspa skarbów.

Biały Kieł napisany przez Jacka Londona w 1906 roku opowiada o niezwykłej relacji psa-wilka z ludźmi. Najpierw swoboda i komfortowe życie na wolności, w "dzikiej i lodowatej głuszy północy", potem budowanie zaufania do człowieka. Biały Kieł nie raz zostaje przejęty w inne ręce i na nowo uczy się na kim może polegać. Uczy się lekcji rządzących życiem "zjedz albo zjedzą ciebie", atakuj zamiast tracić czas na szczekanie. Zostaje przywódcą stada u boku Indianina. Kiedy trafia do białego trapera i zostaje przymuszony do walk z innymi psami, jest totalnie zniewolony i okrutnie traktowany, zostaje wystawiany do walk z coraz agresywniejszymi przeciwnikami, zakładnicy stawiają wysokie stawki. Nie raz leje się krew, brrr. W końcu trafia w ręce łagodnego i mądrego człowieka, u którego boku może spokojnie dożyć starości, czuć "słodki zapach prerii", doczekać się tulenia, głaskania, godziwego traktowania z poszanowaniem jego dzikiej natury. 

Autor mieszkał na Alasce, niektóre z wątków zaczerpnął z doświadczeń. Fabuła jest wciągająca. Pokazuje przejmujący los oswojonego wilka, traktowania go przez człowieka, wykorzystywania do własnych potrzeb. Autorką scenariusza tej adaptacji jest pochodząca z Włoch scenarzystka komiksowa Caterina Mognato, zaś rysunki wykonał włoski rysownik i ilustrator Walter Venturi.

 
 
 
Wyspa skarbów to przygodowa powieść dla miłośników mocnych wrażeń, o życiu piratów, wielkiej wyprawie na morze, walkach i marzeniach o zdobyciu ukrytego skarbu. Szkocki autor Robert Louis Stevenson stworzył ponadczasową historię o życiu piratów. Główny bohater Jim Hawkins znajduje mapę w tawernie swoich rodziców, a na niej miejsce z ukrytym skarbem. Dzieli się wiedzą ze znajomym doktorem, kompletują załogę z niezbyt miłym kapitanem Smolletem, "najlepszy statek w całej Anglii" - Hispaniolę i naturalnie ruszają w drogę pełną przygód, by szukać ukrytego skarbu. Skład załogi w pewnym momencie dzieli się, buntownicy stanowią większość i mają duże doświadczenie w walce i przebiegłości. John Silver wykazuje się nie lada pomysłowością, by przechytrzyć pozostałych. Kto zdobędzie skarb Flinta na bezludnej wyspie?

Autorem scenariusza komiksowej adaptacji tej powieści jest francuski pisarz i scenarzysta Christophe Lemoine, natomiast za rysunki odpowiada francuski rysownik komiksowy Jean-Marie Woehrel.
 


Adaptacje literatury. Biały kieł (fr. Croc-blanc)

Jack London, scen. Caterina Mognato, rys. Walter Venturi, kolory Minte Studio, tł. Nika Sztorc

wydawnictwo Egmont, Warszawa 2023

liczba stron: 48

Adaptacje literatury. Wyspa skarbów (fr. L'ile au tresor)

Robert Louis Stevenson, scen. Christophe Lemoine, rys. Jean-Marie Woehrel, kolory Patrice Duplan, tł. Nika Sztorc

wydawnictwo Egmont, Warszawa 2023

liczba stron: 48

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...