Co my tu mamy? Po Wietrze, Wodzie, Ogniu przyszła pora na Ziemię. Czwarta część wielkoformatowych książek, które w sposób ciekawy wyjaśniają naturę, klimat, ekologię, procesy, którymi kieruje, przyrodę i działanie człowieka.
Jestem oczarowana tą serią. Wiatr, Woda i Ogień dostarczają dużej porcji wiedzy w przyjaznej formie, utrwalają to, co już znane i zachęcają do poznawania świata. W Ziemi autorka wychodzi od faktów nt. powstania kontynentów, jej miejsca w Układzie Słonecznym, budowy "naskórka" globu, kolorowych warstw ziemi, wydobywania z niej cennych surowców, podziemnych skarbów. Prowadzi przez dużo ciekawostek zupełnie nieznanych i fascynujących. Jak te na jakich głębokościach znajdują się najgłębszy odwiert w Polsce i na świecie, kopalnia złota, jak działają trzęsienia ziemi i wulkany, co skrywają dna oceanów. Jak pozyskano największy diament świata z głębokości ponad 150 kilometrów, dostarczono rodzinie królewskiej w Anglii i ozdobiono nim berło królewskie. Jak powstaje piasek, na jaką skalę jest wydobywany spod wody (rocznie 50 miliardów ton! dlatego zaczyna go brakować, miejsca wydobycia powodują katastrofy o których niewiele się mówi!), jak potrafi utworzyć wydmę wysokości kilometra (Cerro Blanco na pustyni w Peru) czy jak wygląda zbudowana z piaskowca Petra - stolica starożytnego imperium Nabatejczyków. Nie brakuje takich informacji, jak te, że z ziemi czerpane są wszelkie uprawy roślin, niezbędnych dla zdrowia warzyw i smacznych owoców, drzew, a także propozycje i wskazówki, jak samodzielnie wyhodować awokado czy cytrynę.
Ta książka to kopalnia wiedzy o glebie, jej skarbach, ukrytych surowcach, zmianach które działy się i nadal postępują. To także apel o dbanie o nią, jej zasoby. Bo kiedy wiemy więcej, możemy bardziej otoczyć ją troską.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Ziemia
Anna Skowrońska
wydawnictwo Muchomor, Warszawa 2022
liczba stron: 64
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz