12.12.2022

Energia. Niewidzialna, niezbędna i wszechobecna. Przewodnik po świecie pełnym energii

Super przystępne i bogate w informacje nt. energii kompendium wiedzy, bogato ilustrowane i graficznie ciekawe. Wiele wyjaśnia i pokazuje jak coś działa, np. jak powstaje prąd, w jaki sposób transportuje się energię elektryczną i dostarcza do naszych domów. Fascynujące i potrzebne, by wiedzieć więcej, umieć rozumnie korzystać z dóbr, które powstają dzięki wykorzystaniu energii i przede wszystkim pokazuje zyski z oszczędzania, rezygnowania z kolejnych rzeczy, by zasobów wystarczyło dla naszych i kolejnych pokoleń. I to jest najważniejsze przesłanie tej książki: umieć rezygnować z kupowania, by nie zużywać kolejnych surowców i nie generować kolejnych kosztów produkcji, do której potrzebna jest energia, prąd, woda!

Chyba mało kto na co dzień myśli o energii, o jej obiegu w otoczeniu, pozyskiwaniu, zagrożeniach (o których w ostatnich latach się coraz głośniej), o tym, że się zmienia w inne postacie i nie znika. O tym, że organizm człowieka czerpie energię z pożywienia, magazynuje ją i zużywa nawet podczas snu. A przecież jesteśmy otoczeni urządzeniami, które pobierają prąd i coraz więcej płacimy na energię elektryczną, a zapotrzebowanie na nią cały czas rośnie (więcej ludzi, więcej udogodnień technologicznych, aut, potrzeby przemieszczania się i podróżowania). Niby możemy pozyskiwać czystą energię ze słońca (solary, panele fotowoltaiczne), wiatru (elektrownie i farmy wiatrowe), wody, a jednak wciąż wolimy stare mniej ekologiczne rozwiązania. Nie tylko gaz ziemny, ropa naftowa i paliwa kopalniane mogą dostarczać energii (one się wyczerpują i zostało ich naprawdę niewiele), biopaliwa są dla nas dobrym rozwiązaniem na niedaleką przyszłość, a wodór jako paliwo to najczystsze źródło energii. Wydawałoby się odległy, a jednak kryzys i uchodźstwo klimatyczne dzieje się obok nas, ludzie przemieszczają się na skutek zmian klimatu, eksploatacji dóbr ziemi przez nas - kraje cywilizowane, w poszukiwaniu lepszego życia. Do tego problem braku ekologicznych popularnych rozwiązań, które mogłyby w znaczny sposób przyczynić się do zatrzymania szalonego pędu zużywania. 

To niezwykle ważna i potrzebna książka, która pomaga rozumieć świat, uczy i namawia do sztuki umiarkowanego życia, oszczędzania energii (suszenia ubrań naturalnie na balkonie czy w ogródku, ograniczenia kupowania ubrań i zabawek, przykręcania kaloryferów i wyłączania urządzeń, jazdy rowerem i chodzenia pieszo zamiast jazdy autem).

W serii ukazały się też inne tytuły wyjaśniające świat, jego problemy i sposoby na polepszenie swoich działań: Śmieci, Woda, Ocieplenie klimatu, a także niezwykle cenny Plastik fantastik.

Energia. Niewidzialna, niezbędna i wszechobecna. Przewodnik po świecie pełnym energii (niem. Die ganze welt steckt voller Energie)

Christina Steinlein, il. Anne Becker, tł. Katarzyna Łakomik

wydawnictwo Babaryba, Warszawa 2022

liczba stron: 96

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...