Blaszane trumny, atomowe miasto widmo, miasto pod miastem. Same tytuły podrozdziałów zachęcają do lektury. A kiedy się do nich zajrzy, każda historia okazuje się warta poznania. Historie są tak napisane, a wiedza w nich tak skondensowana, że trzeba się rozsmakowywać powoli w każdym z opisów. Bo przywołane przykłady są doprawdy wyjątkowe, ciekawe, niecodzienne. I nie sposób się nimi nie zaskoczyć. Poszerzają wiedzę o świecie, uruchamiają wyobraźnię i marzenia, by któreś z nich odwiedzić. Wędrówka po kolejnych krajach, wyszukiwanie na mapie ukrytych miejsc. Ach, jakie to cudowne!
Kolejne rozdziały odsłaniają przed czytelnikiem swoje tajemnice, historie o zwierzętach, oryginalne pomysły na życie na pustyni, w zamrażarce czy w samolocie. Miasta niczyje lub podzielone na dwa kraje, w korkach, rowerowe, pełne królików czy delfinów albo legend miejskich, rozległe i bogate lub z kilkoma tylko domami albo zbudowane z kartonów i blachy. Mega różnorodne, mega fascynujące.
W Amsterdamie znajdziemy najwęższą kamienicę (dwa metry i dwa centymetry). Mieszkańcy Whittier na Alasce mieszkają w jednym 13-piętrowym budynku, mają w nim kino, kawiarnię, szkołę, sklep, pocztę, pralnię, siłownię. W Setenil de las Bodegas można się czuć nieco przytłoczonym zwisającą nad głową ogromną skałą. Kopenhaga to raj dla rowerzystów. Prypeć po wybuchu Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej zostało miastem widmem, bezludnym, z cmentarzyskiem maszyn, domów, upiornym wesołym miasteczkiem. Oprócz miast poznamy też kilka społeczności: skłotersi zajmują pustostany w miastach, remontują je, robią coś dla innych (koncerty, pokazy filmowe, jedzenie), decydują o sobie sami i starają się być samowystarczalni; w Slab City w opuszczonej bazie wojskowej w stanie Kalifornia społeczność zwiększa się zimą ze 150 do czterech tysięcy osób, każdy jest tu wolny i robi co chce.
Ta książka oprowadza po ponad 40 miastach, pomaga zrozumieć, czym właściwie jest miasto, jak organizuje się przestrzeń, transport, jak dobre pomysły wypierają słabe, jak szybko zwierzęta zajmują wolne terytoria, jak człowiek szuka rozwiązań, by żyć wygodnie i dobrze. Autor Michał Strzałkowski od lat relacjonuje w Polskim Radiu wydarzenia ze świata, zna wiele miast od podszewki, nic dziwnego, że potrafi tak dobrze opowiadać.
Z miasta do miasta. Historie z czterech stron świata
Michał Strzałkowski, il. Łukasz Majewski
wydawnictwo Dwie Siostry, Warszawa 2022
liczba stron: 104
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz