19.10.2022

Iskry w mojej głowie


Książka petarda! Poruszająca opowieść o autystycznym świecie i zmaganiach jedenastoletniej Addie i jej starszej siostry w wieku studenckim mieszkających w małej miejscowości blisko Edynburga. Walka o tolerancję, zrozumienie inności. Duża porcja wiedzy nt. samopoczucia, doświadczania świata inaczej, stimowania. Ogromna mądrość głównej bohaterki i jej rodziny. Lektura do czytania dla dzieci  i nastolatków, dla rodziców, nauczycieli, ogółu społeczeństwa, by wiedzieć więcej, umieć szanować, próbować rozumieć, a przede wszystkim akceptować i nie wyśmiewać. 


Addie kocha świat rekinów, choć nie wyglądają tak przyjaźnie jak delfiny, nie są tak uwielbiane przez dzieci, ale Addie widzi w nich siebie, odmienną, czasem samotną, zawsze silną. Addie uwielbia słowa, nosi ze sobą słownik, żeby poznawać ciągle nowe znaczenia. Kiedy w szkole dowiaduje się o tym, że w jej miejscowości stracono kobiety, które posądzano o czary, chce wiedzieć o nich wszystko. A potem dzielnie walczy o wystawienie dla nich pomnika. Nie dlatego, że były czarownicami, ale po to, by przeprosić za brak szacunku i tolerancji, za niezrozumienie tego, że ktoś mógł być dziwny, "inny i przestraszony". W międzyczasie w jej głowie dzieje się bardzo dużo. Poznajemy jej opiekuńcze i bardzo rozsądne starsze siostry, rodziców, niedouczoną i złą nauczycielkę, sympatycznego i wyrozumiałego bibliotekarza pana Allisona, społeczeństwo miasteczka, które spotyka się na zebraniach gminnych. 

Autorka świetnie ubiera w słowa zachowania Addie i jej siostry Kelly. Dużo tłumaczy i wyjaśnia. Pokazuje siłę i piękno w neuroróżnorodności świata i umysłach ludzi. Próbuje nakreślić trudności autystyków, z czym muszą się mierzyć na co dzień, co widzą i czują, czego doświadczają. Jak są traktowani w szkole, na studiach, jakie przyjaźnie zawierają i jak postrzegani są przez społeczeństwo. Przez sylwetki bohaterek pokazuje, że nie wolno "pozwalać ludziom, by używali odmienności przeciwko mnie, niczym kija, którym mogą mi grozić", nie wolno nazywać innych głupkami, debilami, nieudacznikami, kłamcami, niewychowanymi dzieciakami, tylko dlatego, że nie zna się ich świata. Oni inaczej widzą świat, żyją w innej rzeczywistości neurologicznej, potrzebują "stabilności, wsparcia i zrozumienia", ich "umysły mogą pomieścić cały świat". To ważne, by mogli być sobą.

To wielka frajda czytać książkę wielokrotnie nagradzanej pisarki Elle McNicoll, która czerpie z własnych doświadczeń i opowiada historię wyjątkowej dziewczynki, która ma odwagę upomnieć się o ofiary uprzedzeń i o akceptację własnej odmienności. Niezmiernie cieszy mnie nowa seria z Poczwarką, która kierowana jest do tych, którzy zaczynają dorastać, w głowie mają mnóstwo pytań i chcą być traktowani serio. A dzięki wyrazistym bohaterom mogą zobaczyć świat z innej perspektywy.


Iskry w mojej głowie (ang. A Kind of Spark)

Elle McNicoll, tł. Małgorzata Glasenapp

wydawnictwo Dwie Siostry, Warszawa 2022, Seria z Poczwarką

liczba stron: 208


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...