24.09.2022

Tajemnica dancingu

 

Och, jak miło jest wracać do Valleby, do bystrych małych detektywów, do wesołej społeczności, którą cieszy wspólnie spędzany czas i możliwość uczestniczenia w lokalnych wydarzeniach.

 

Tym razem do Valleby przyjeżdża zespół Errols, który gra muzykę taneczną. Mieszkańcy wkładają najlepsze ubrania, dziennikarz przeprowadza wywiad, a mali detektywi bacznie obserwują zachowania zebranych osób i nocują w hotelu, na wypadek gdyby działo się coś "niezwykłego albo sensacyjnego". Sara tańczy z Runem, Iva Ross zgrabnie przesuwa się między tańczącymi z Karlem Filipem na rękach, "pastor wiruje, obejmując sam siebie" albo pokrzykuje "Alleluja". W sali robi się duszno, tancerze mają rumieńce na policzkach i spocone czoła. A tymczasem w hotelu grasuje złodziej. Bo rano w biurze recepcji hotelowej brakuje pieniędzy, które zebrano za bilety wstępu. Nie ma co pochopnie obwiniać podejrzanych, trzeba dokładnie prześledzić kolejne kroki, zachowania osób i zanalizować ich ruchy. To zadanie dla komisarza i jego pomocników Lassego i Mai. Zaskoczenie będzie tym większe, że zostanie odnaleziony nie tylko sprawca, ale i ktoś z rodziny, o istnieniu którego nikt z tutejszych nie miał pojęcia. 

Akcja układa się wspaniale, jak zawsze autor wodzi czytelnika za nos, podaje kilka propozycji, by roztropnie przyjrzeć się danym i próbować odgadnąć zagadkę. Każdy z muzyków ma swoje powody dla których mógłby ukraść piętnaście tysięcy koron. Ilustracje uzupełniają tekst i dodają niepowtarzalnego uroku, pomagają w szybkim samodzielnym czytaniu przez młodego czytelnika, przyciągają uwagę (jak nos Paula Sterlinga czy czapka komisarza policji).

Inne tytuły w serii znajdziesz tutaj.  Tajemnica dancingu (szw. Musikmysteriet), tom 29 w serii Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai

  Martin Widmark, Helena Willis, tł. Barbara Gawryluk

  wydawnictwo Zakamarki, Poznań 2022

  liczba stron: 108

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...