11.06.2022

Ogród Kleopatry

 

To już szósty tom przygód Dawida i Larisy, niezwykle błyskotliwych, oczytanych i bystrych młodych bohaterów, którzy są ciekawi świata, nie boją się przygód i lubią główkować.

 

Z przyjemnością lecimy do Rzymu, by razem z Dawidem, Larisą i ich przyjacielem naukowcem Melchiorem posłuchać wykładu o najnowszych odkryciach archeologicznych antycznej mapy Rzymu - fragmentach Forma Urbis. Wejść na chwilę do letniej rezydencji Cezara Augusta, odkryć ukryte tam skarby dla pięknej Kleopatry, pospacerować po katakumbach i po Via Appia Antica czasów pierwszych chrześcijan, przypomnieć sobie nieco historii, która się tu działa, losów pierwszych chrześcijan, sekretów skrywanych przez cesarza. 

Kiedy jednak powoli spacerujemy rzymskimi uliczkami, cieszymy wzrok cudami architektury, upajamy się ciekawostkami opowiadanymi przez Melchiora, zajadamy włoskie lody, akcja nabiera rozpędu. Bo oto grupa przyjaciół zostaje zaproszona przez tajemniczego mnicha o imieniu Fabio do ledwo oświetlonych katakumb. Tam zostają surowo potraktowani "według instrukcji". Potrzebują intensywnie pogłówkować, zdobyć przygotowane przez Monikę Faldo materiały i klucz do rejestru ICANN (która przyznaje domeny typu .it - Włochy, .pl - Polska, a dzięki któremu można sterować bezpieczeństwem w sieci), by ratować Melchiora i ruszyć na odkrywanie niezbadanych wcześniej ogrodów Kleopatry w letniej willi Cezara. Wyznawcy Nowej Nauki chcą poznać mapę, zanim inni ją zobaczą, chcą zdobyć ukryte bogactwo, poruszyć bankami świata, zmienić sytuację biednych na świecie...

Larisa zaskakuje Dawida swoim sprytem w tej akcji. Poza tym między tymi młodymi rozkwita piękna przyjaźń, miłość, urocze dialogi w historycznej scenerii, zachwyt sobą gdzieś pomiędzy ważną akcją odkrywania sekretów historii i uczestniczenia w spisku.

Książka trzyma w napięciu. Młodzi bohaterowie muszą się wykazać nie lada sprytem. Ich losy ważą się na granicy życia i śmierci. Członkowie Nowej Nauki mają doskonały plan. Kto kogo przechytrzy? Jak działa współczesny świat, banki, przejmowanie złota na rynkach światowych? Jak ważą się losy najmniejszych wobec wielkich koncernów pozyskujących bogactwa? Martin Widmark porusza ważne problemy, sprytnie wplata fakty i nie pozwala czytelnikowi na nudę.


  Ogród Kleopatry (szw. Kleopatras tradgård)

  Martin Widmark, il. Katarina Strömgård, tł. Barbara Gawryluk

  wydawnictwo Zakamarki, Poznań 2022

  liczba stron: 220

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...