2.05.2022

Hypatia i Pasteur - nowe komiksy w serii Najwybitniejsi Naukowcy

Oto przykład, jak w łatwy i przyjemny sposób można poznawać ciekawe sylwetki wybitnych naukowców, ich miejsce kształcenia się, otoczenie, czasy w których dano im żyć. Oto kolejne tomy z kolekcji, która prezentuje postaci ludzi nauki i ich ważne odkrycia, badania, które zaważyły w sposób znaczący na dalszej nauce w różnorakich dziedzinach wiedzy.

 

Kiedy wrócimy do pierwszych wieków naszej ery (dokładnie IV i V), kiedy biblioteka w Aleksandrii gromadzi gigantyczne zbiory, a Muzejon skupia tęgie umysły, trwają zamieszki na tle religijnym, cesarz Konstantyn legalizuje tępione dotąd chrześcijaństwo. Gdzieś między mężczyznami w świecie nauki, pod czujnym okiem swojego taty matematyka i astronoma, kształtuje się postać odważnej i mądrej Hypatii. Kobiety, która przyciąga ludzi swoją osobowością, wnikliwym umysłem, wykorzystaniem filozofii w praktyce dla dobra społeczeństwa. Przepisuje księgi, wynajduje astrolabium (przyrządu astronomicznego używanego w nawigacji), doradza, przemawia, szuka prawdy, jest otwarta i tolerancyjna, a ludzie ją uwielbiają. Niestety ma też swoich wrogów... 

Dr Tomasz Rożek nazywa ją celebrytką.

 

W XIX wieku we Francji żył Ludwik Pasteur. Wybitny chemik i prekursor mikrobiologii. Profesor na Sorbonie. To on zafascynowany badaniami w laboratorium pracuje nad fermentacją alkoholu, unieszkodliwianiem bakterii, odcinaniem ich od dostępu do produktów i wynajduje pasteryzację. A potem szczepionki przeciwko wąglikowi, różycy świń, cholerze, wściekliźnie, zjawisko odporności poszczepiennej. Ratuje wielu ludzi przed śmiercią. Jego działania szybko stają się słynne na tyle, że pogryziona przez wilki grupa Rosjan przyjeżdża szukać u niego ratunku. 

Albumy są krótkie, treściwe i w sposób przystępny i ciekawy prezentują postaci i ich dokonania. Na końcu znajdują się krótkie biogramy najważniejszych postaci występujących w komiksie, posłowie dr. Tomasza Rożka, omawiające najważniejsze odkrycia bohaterów oraz krótkie kalendarium ich życia. Twórcą serii jest hiszpański scenarzysta i rysownik Jordi Bayarri. 

Kolekcję poleca portal Nauka To Lubię Junior


Hypatia. Prawda w matematyce, seria: Najwybitniejsi Naukowcy (hiszp. Hipatia, la verdad en las matematicas)

scen. i rys. Jordi Bayarri, kolory: Dani Seijas, tł. Agata Ostrowska

wydawnictwo Egmont, Warszawa 2022, liczba stron: 48

Pasteur. Rewolucja drobnoustrojowa, seria: Najwybitniejsi Naukowcy (hiszp. Pasteur. La revolution microbiana)

scen. i rys. Jordi Bayarri, kolory: Dani Seijas, tł. Agata Ostrowska

wydawnictwo Egmont, Warszawa 2022, liczba stron: 48

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...