28.04.2022

Roxy

Tak łatwo życie może się wymknąć spod kontroli. Tak szybko i niepostrzeżenie można się stoczyć. Zbyt łatwo i zbyt szybko, jeśli alkohol, leki, opioidy, narkotyki są na wyciągnięcie ręki. Wystarczy chwila utraty czujności, chwila słabości, chęci bycia w lepszym momencie.

Autorzy Neal i Jarrod Shusterman dość nietypowo przedstawiają wchodzenie w świat iluzji i stopniowy upadek dwojga bohaterów, próby walki i nieuchronną przegraną. Bo kiedy Roxy i Addison (bogowie, którzy bawią się zwykłymi śmiertelnikami) założą się o wygraną, za wszelką cenę będą chcieli zwyciężyć, zdobyć uznanie wśród innych, być najlepszymi. Są więc bezwzględni, upajają się kolejnymi upadkami Isaaca i Ivy Ramey, rodzeństwa, które udaje im się przyprowadzać na Imprezę, głośno i dobitnie pokazują swoje działanie, udowadniają im, że bez nich to nie to samo. A z czasem to wręcz niemożliwe jest życie. I tak Isaac, dobrze zapowiadający się sportowiec, po pierwszej poważniejszej kontuzji sięga po lekarstwa z apteczki swojej ukochanej babci, a potem szybko wchodzi w kolejną kontuzję, z czasem nie daje rady funkcjonować bez środków przeciwbólowych. I choć był dotąd tak ułożonym młodzieńcem, tak grzecznym dzieckiem, że rodzice, babcia i siostra zawsze mogli na nim polegać, teraz zaskakuje wszystkich. Obok niego jego siostra Ivy. Ona jest kozłem ofiarnym w rodzinie, zwykle nie radzi sobie z rzeczywistością, od dzieciństwa rodzice walczą o nią, zapewniają terapie. Jako nastolatka chce w końcu udowodnić sobie i innym, że stać ją na satysfakcjonujące wyniki w nauce, na systematyczność i naprawę życia. Swoją nadpobudliwość i problemy z koncentracją chce ukryć, sięga po wydawałoby się odpowiednie pigułki. 

Przerażający jest proces staczania się dwojga bohaterów. Odsuwania się osób, które mogłyby im pomóc. Przerażająca radość bezlitosnych bogów, którzy wiedzą, w którym momencie się pojawić, by wspomóc ich organizmy, uzależnić od siebie i udowodnić, że bez nich i udziału w cudnej imprezie nie poradzą sobie. Epidemia opioidów mrozi krew, pokazuje mechanizm uzależnienia niezależnie od tego, jaką osobowość dotyka. Zawsze prowadzi na dno i nie daje szans na prostą. Udaje, że pomaga kontrolować nad sobą, daje poczucie złudnego szczęścia. Po pierwszym drugim spotkaniu, dramat staje się nieuchronny. Niezależnie, czy dziecko jest kujonem, szarpidrutem, popularnym dzieciakiem, z dobrego czy patologicznego domu, słabym czy mocnym psychicznie, potulnym czy odważnym, egoistycznym czy tym, które bierze na sobie ciężary całego świata. Mocna pozycja dla nastolatków. "Większość, która trafi na salony VIP-ów, umrze", bo "przezwyciężenie głodu narkotycznego jest najtrudniejszym, co człowiek może zrobić, nie licząc urodzenia dziecka".


Roxy

Neal Shusterman, Jarrod Shusterman

wydawnictwo YA!, GW Foksal, Warszawa 2022 

liczba stron: 416

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...