6.04.2022

Przygody z nauką: sól i ziemniak

Eksperymenty na miarę dziecka, które wykona je samodzielnie, przeczyta krótkie wskazówki i zrozumie dlaczego tak się dzieje i będzie potrafiło to wyjaśnić. Całkiem nieźle, prawda?

 

Krótkie, zwięzłe i ciekawie opracowane pozycje nt. soli i ziemniaka w serii Akademia Mądrego Dziecka. Po 10 prostych doświadczeń, które pokazują, że nauka jest fascynująca. Jak można odsolić wodę morską, wykonać roztwór nasycony, wyhodować kryształki soli, wyczyścić brudne monety, zamienić sól w klej lub ujarzmić pianę? Jak uzyskać skrobię z ziemniaka, wykonać puree, nauczyć ziemniaka pływać czy utrzymać go w pionie? To tylko niektóre z wielu propozycji, które czekają na młodego odbiorcę w wieku wczesnoszkolnym. Przystępna forma, zrozumiały język, przyjazna grafika, zwięzłe i konkretne informacje, które służą samodzielnemu odkrywaniu świata.




Do eksperymentowania nie trzeba było namawiać moich dzieci. Czytały wybrane eksperymenty, szukaliśmy potrzebnych rekwizytów, i działały sporą część sobotniego poranka. 

Wiedzą, jak podnieść kostkę lodu bez dotykania jej:), że woda słona i słodka zamarzają w innych temperaturach.

 
Potrafią przygotować wodę, która po dobie wędruje do soli, a ta staje się klejąca.

 
Potrafią czyścić najbardziej zabrudzone monety roztworem soli i octu. Tak zachodzą reakcje odtleniające.

 
Wiedzą, że potrzeba godziny dla kartoflanej studni, by woda z jednej studni zniknęła, a w drugiej sól wyciągnęła wodę z miąższu. Tak działa osmoza!
 

Potrafią sprawić, żeby ziemniaki pływały, a przy okazji usłyszeli o prawie Archimedesa i popłynęli z wyobraźnią o różnego rodzaju łódkach ziemniaczanych.


 
Wykorzystali siłę powietrza i przebili ziemniaka papierową słomką. Proste:)
 

Sól. Akademia Mądrego Dziecka. Przygody z nauką (fr. La science est dans... Le sel), Cecile Jugla, Jack Guichard, il. Laurent Simon, tł. Katarzyna Grzyb

wydawnictwo HarperCollins, Warszawa 2022

liczba stron: 32

Ziemniak. Akademia Mądrego Dziecka. Przygody z nauką (fr. La science est dans... La pomme de terre), Cecile Jugla, Jack Guichard, il. Laurent Simon, tł. Katarzyna Grzyb

wydawnictwo HarperCollins, Warszawa 2022

liczba stron: 32

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...