Kosmos to trudne zagadnienie. Jak opowiedzieć o nim dzieciom? Autor mówi o sondzie New Horizons (tłumaczka nazywa ją Horyzontką) i jej przygodach w przestrzeni kosmicznej, o dokonaniu niemożliwych badań, pokonaniu miliardów kilometrów do świata leżącego na krańcach Układu Słonecznego.
Sonda New Horizons wielkości fortepianu zebrała dużo informacji o Plutonie, przesłanie ich na Ziemię zajęło 16 miesięcy. Jej misja nie była prosta. Nad jej tworzeniem, badaniami czuwał zespół naukowców. Wystartowała na Florydzie, po 9 godzinach minęła Księżyc, po 3 miesiącach minęła Marsa, po roku Jowisza i nabiera dzięki jego grawitacji ogromnej prędkości, a po 5 latach naukowcy misji ogłosili odkrycie Kerberosa - czwartego księżyca Plutona. Po 9 latach świat otrzymał pierwsze zdjęcie Plutona wykonane przez Horyzontkę, która ruszyła dalej na Arrokoth do świata oddalonego miliardy kilometrów od Słońca - miejsca położonego najdalej, do jakiego dotarło urządzenie zbudowane na Ziemi. Trudno sobie wyobrazić tak długofalowe rozbudowane badania. Takie kierowanie sondą, która przemierza niezmierzony świat, trafia na skraj Pasa Kuipera i niezawodnie przesyła przez długie miesiące zgromadzone materiały, które dowodzą jej niezawodności i geniuszu ludzkiego.
Wielka misja małej sondy. Niezwykła podróż sondy New Horizons przez Układ Słoneczny (ang. The Little Spacecraft That Could)
Joyce Lapin, il. Simona Ceccarelli, tł. Ewelina Zembrzycka-Kościelnicka
seria Akademia Mądrego Dziecka Chcę wiedzieć
wydawnictwo HarperCollins, Warszawa 2022
liczba stron: 40
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz