Przygody Bułeczki nie przestają cieszyć. Tym razem tematem, z którym mierzy się bohaterka, jest przyjaźń i miłość. Bo czym jest zakochanie, po czym je rozpoznać, jak okazywać komuś, że się go lubi jak przyjaciel, czy wspinaczka, zabawa w konie, zawody mogą być lepsze niż zakochanie?
Trzeci tom porusza wątek sztuki, tworzenia jej, szukania inspiracji. Bułeczka
znajduje inspirację do wykonania pięknej pracy plastycznej podczas zajęć
w szkole. A pomiędzy rozmowami na istotne kwestie uczuć, pokazuje różne sylwetki babci i mamy dziewczynki. Babcia lubi bujać w obłokach, jeść z wnuczką lody i sos truskawkowy bez dodatku ukrytej cebuli, spędzać z nią tyle czasu, ile trzeba i rozmawiać językiem pełnym miłości i bliskości, a w nieuporządkowanym domu ma wiele skarbów, które mogą się przydać dziewczynce. Mama lubi porządek, zasady, dlatego jest z nią "dużo zachodu" i nie zawsze można robić, co się chce, równie mądrze wspiera córkę i otwarcie z nią rozmawia, ale nie zawsze uważnie, dlatego Bułeczka czasem z powodzeniem nabiera swoją mamę, a mama "zadaje własne pytania, zamiast odpowiadać" na pytania córki. Kiedy w Bułeczce rodzą się pytania o granice przyjaźni i miłości, mama mówi, "o zakochaniu się nie decyduje, to się samo dzieje", a babcia porównuje je do "cudownego uczucia w całym ciele". Mała bohaterka uważnie zbiera informacje i analizuje je w sobie, po czym robi to, co uważa za słuszne i pokazuje czytelnikowi, o co chodzi z uczuciami w relacjach z bliskimi.
O innych przygodach Bułeczki przeczytasz w Bułeczka rządzi i Bułeczka ratuje świat. Wszystkie czyta się z niekłamaną przyjemnością, jak ozdabianie zwykłych rzeczy brokatem:)
Bułeczka i miłość (szw. Frallan och kärleken)
Sara Ohlsson, il. Lisen Adbåge, tł. Anna Czernow
wydawnictwo Dwie Siostry, Warszawa 2022
liczba stron: 88
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz