30.12.2021

Wolność człowieka gór

"Naszą wolnością jest nasze "wierhowanie", przenikanie w głąb, szukanie tego, co nietykalne, jedyne, przemienianie w wewnętrzny głaz człowieczeństwa". 

 

To dobra pozycja na okołoświąteczny czas, pełna spokoju, filozoficznych treści, góralskiego humoru i klimatu majestatycznych gór, które wyzwalają wolność i radość w człowieku, dodają sił i werwy, powodują mimowolny uśmiech i szczęście. Przepełniona miłością do człowieka, gór, Podhala, góralskiej natury, języka, kultury ludowej. Hołd złożony tym, dla których góry były żywiołem, byli sobą u siebie, byli wolni i szczęśliwi, bo górom mogli w ciszy o wszystkim powiedzieć, ukryć swoje najskrytsze sekrety, oddać najtrudniejsze sprawy, znaleźć pokarm dla ducha. To treści o przenikaniu się gór i ludzi. Obdarzania przez człowieka gór sztuką, a człowieka przez góry wolnością.

Zachowane zostały tu teksty księdza Józefa Tischnera, które nie były wcześniej publikowane. Wybrane i opracowane przez Wojciecha Bonowicza. Skupione wokół tematyki wolności myślenia, słowa, życia, kultury (głównie ludowej), odkrywania i podkreślania miejsca i ważności człowieka, jego odwadze myślenia, przekraczania granic i rozwoju, sile posiadania swojego zdania. Spojrzenie na góry, które człowiek w zależności od potrzeb i czasu karmi się i odkrywa po to, by zarabiać (wyrachowana miłość przelicza każde spotkanie z górami na pieniądze), uprawiać sport (miłość, która pyta: kto kogo pokona, ja góry czy góry mnie?), by o nic nie pytać (miłość, która słucha, patrzy, czuje). Góry, które są godne "największego podziwu", bo wyszły z rąk Boga, bo porażają swoim dobrem i pięknem, niezależnie od poglądów, wieku, czasów w jakich żyjemy.  

Góry bliskie człowiekowi, a sercu ks. Józefa Tischnera szczególnie bliskie. Dzięki wolności w nich zdobywanej potrafi pokazać, jak o wolność dbać i jak z niej korzystać. Jak odzyskiwać w nich spokój i harmonię, sens i wartość życia. I troszczyć się o to, co dobrego po nas zostanie. Co przenieść ze starego roku w nowy, co zrobić ze swoją wolnością, o co pytać i o czym myśleć?

Na końcu zamieszczono słownik gwary góralskiej, dzięki której łatwiej zrozumieć przytaczane fragmenty tekstów Tischnera. Książkę zdobi spora ilość zdjęć z krajobrazami z gór i wytłuszczonymi ważniejszymi myślami. Całość jest przystępna i przyjemna w odbiorze.


Wolność człowieka gór. Nieznane teksty

ks. Józef Tischner, wybór i oprac. Wojciech Bonowicz

wydawnictwo Znak, Kraków 2021

liczba stron: 208

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...