Piąty tom w serii „Najwybitniejsi Naukowcy” prezentuje postać Izaaka Newtona, osobowość ponadprzeciętną, badacza, który przez całe życie zgłębiał tajniki wiedzy, prowadził żmudne badania, i podobnie jak grawitacja nie przestaje działać, tak on do końca nie poprzestał na swoich postępach, inicjatywach i formułowanych teoriach, m.in. prawo powszechnego ciążenia.
Od dziecięcych i młodzieńczych lat wyróżniał się wielkim talentem i umiłowaniem eksperymentowania, obserwacji, rysowania, konstruowania urządzeń ułatwiających codzienne życie (zegar wodny, wiatrak). Dostał się na studia w Cambridge, gdzie potem wykładał, mógł swobodnie prowadzić eksperymenty nad światłem, ruchem, zgłębiać i wykładać matematykę, ruch przedmiotów i ich siłę (słynne jabłko spadające na głowę i siła grawitacji), eksperymenty alchemiczne (sprzedawał maści i proszki, eksperymentując na granicy chemii i paranauki), optykę. Otrzymał status członka Trinity College, czy tytuł szlachecki w uznaniu zasług dla korony, prezes Towarzystwa Królewskiego w Londynie, nadzorca mennicy. Nie zabiegał o publikowanie swoich odkryć, ale badania wychodziły na światło dzienne, z czym mierzył się ówczesny świat nauki, czasem nie rozumiał, czasem zaprzeczał, czasem popadał w zachwyt albo zdumienie, bo ktoś inną drogą dochodził do podobnych wniosków. Przez całe życie poznawał reguły rządzące światem. Stał się jednym z najbardziej wszechstronnych naukowców w historii. Choć był dumny i niechętnie współpracował z innymi, choć obrażał się na tych, którzy mieli inne poglądy, dokonał rzeczy niemożliwych.
Komiks czyta się prężnie, wyłuskane są najważniejsze momenty życia naukowca. Album zawiera też szkice do komiksu, słowo doktora Tomasza Rożka o Newtonie (polecam jego kanał Nauka To lubię), najważniejsze daty z życia, historyczne ważne postaci, które były związane z bohaterem.
Newton. Grawitacja w akcji (hiszp. Newton. La gravedad en accion)
scen. i il. Jordi Bayarri, Dani Seijas, tł. Agata Ostrowska
seria: Najwybitniejsi naukowcy, wydawnictwo Egmont, Warszawa 2021
liczba stron: 48
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz