8.11.2021

Możemy uratować Ziemię i Tu jest nasz dom, czyli chcę wiedzieć!

 

Oto książki w nowej serii dla dzieci "Chcę wiedzieć". To bomba inspiracji do działań proekologicznych i ciekawostek o dzieciakach z różnych zakątków świata, w dodatku pięknie zilustrowane i przyciągające uwagę młodego czytelnika.

"Możemy uratować Ziemię" to ten typ książki, który nie pozostawia obojętnym, uwrażliwia na otoczenia, troskę o najbliższe środowisko, i udowadnia, że jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, zacznij dziś, jeśli zależy ci na dalszym życiu na naszej planecie. Dwanaście prawdziwych historii o dzieciakach 9, 11, 12-letnich, które zauważyły coś w swoim otoczeniu i odważyły się działać dla dobra środowiska, niezależnie od tego, gdzie mieszkają, do jakiej szkoły chodzą. Działają i zarażają swoją pasją innych. Robią kompostownik przy szkole, by przetwarzać resztki jedzenia, edukują innych jak ograniczać plastik, ratują nosorożce czy drzewa. 

Himandi Halder z Indii jest wystarczająco zaradna, by zachęcać do ograniczania ruchu drogowego, Vincent Depaire z Francji jest wystarczająco zmotywowany, by samemu uprawiać żywność, wybierać lokalne produkty, a dzieciaki z chińskiej szkoły "Hengde" są wystarczająco zaangażowane, by oszczędzać wodę. Od ich i naszej odwagi, zaangażowania, wiedzy, zaparcia i sił wiele zależy. Trzeba zacząć od siebie, od swojego domu, a potem ruszać w świat, by działać razem i na szerszą skalę, uwrażliwiać i zmieniać świat na lepsze. 

To jak pomóc planecie, co przekazują dzieciaki, można streścić w kilku krokach: wybieraj produkty bez zbędnych opakowań, nie marnuj jedzenia, naprawiaj rzeczy zamiast je wyrzucać, korzystaj z rowera, komunikacji miejskiej, ograniczaj loty, oszczędzaj wodę i energię, kupuj lokalnie i jak najmniej, jedz mniej mięsa. Tego uczą dzieciaki- bohaterowie książki, i to powinniśmy mieć od dawna zaprogramowane, by wszystkim żyło się lepiej. 





Książka „Tu jest nasz dom” opowiada o dzieciakach z najciekawszych, barwnych, atrakcyjnych dla polskiego/europejskiego czytelnika miejsc, ich czasie wolnym, drodze do szkoły, najbliższym otoczeniu. Pomimo różnic kulturowych, językowych, często ekstremalnych warunków do życia, i odległych kilometrów, które nas dzielą, dzieci są tak naprawdę podobne do siebie. Żyją w swoich rodzinach na wszystkich kontynentach, uczą się w niej podstawowych obowiązków, przejmują obyczaje, kochają najbliższych, dostrzegają otaczającą przyrodę, zwierzęta. 

Komusa mieszka w Mali blisko Sahary, w domu z suszonej cegły. Stephen mieszka w centrum Australii kilkaset metrów od słynnej skały Uluru, zna swoją kulturę i obrzędy ludu, opowieści o Uluru, świetnie pływa i gra w gry komputerowe. Nettie z dalekiej północy Norwegii mieszka w małej zaśnieżonej wiosce, gdy trwa zima i nie wychodzi słońce, spędza czas w domu, czyta, gra, pisze z siostrą książki, a latem wspina się po górach i jeździ rowerem. Każdy skrawek Ziemi i jego mieszkańcy są superciekawi. Z dużą przyjemnością poznaje się ich domy i ciekawostki z życia. Te książki są jak podróże, mega odkrywcze i fascynujące.

Dla wszystkich ciekawych poznawania świata, podróżowania, odkrywania. Zdecydowanie chcemy więcej takich pozycji i bardzo polecamy:)



Możemy uratować Ziemię. Zainspiruj się prawdziwymi historiami dzieci,   które walczą ze zmianami klimatu (ang. Old Enough to Save he Planet),  seria: Akademia Mądrego Dziecka, Chcę wiedzieć

  Loll Kirby, il. Adelina Lirius, przedmowa Anna Taylor, tł. Anna Urbańska

  wydawnictwo HarperCollins Polska, Warszawa 2021

  liczba stron: 32

 Tu jest nasz dom. Od Alaski do Amazonii. Poznaj 20 dzieci takich jak ty  (ang. This is Our World), seria: Akademia Mądrego Dziecka, Chcę wiedzieć

 Tracey Turner, il. Asa Gilland, tł. Kazimierz Pytko

 wydawnictwo HarperCollins Polska, Warszawa 2021

 liczba stron: 48

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...