12.08.2021

Atlas podróżników. Historie wypraw na krańce świata

Atlas podróżników to wielkie dzieło nagrodzone prestiżową nagrodą Bologna Ragazzi Award 2019 w kategorii non-fiction. Zawiera opisy istotnych wypraw ludzi z różnych zakamarków świata w celu badania, poznawania świata, próbowania, czy można udać się dalej, wyznaczania nowych granic i niepoznanych dotąd miejsc.

Duży format pozwala na wyraźne ilustracje i śledzenie map poszczególnych wypraw, a także ich opisy. Postaci tu prezentowane są zupełnie nieznane (jak Xuanzang, Ibn Battuta) lub takie, o których można przeczytać w innych dziełach (Marco Polo, Darwin, Humboldt). Zaskakujące losy dwóch kobiet (Jeanne Baret i Mary H. Kingsley), które wyścignęły swoje czasy i nie poddały się zakazom i społecznym obostrzeniom. To historie tych, którzy niezależnie od wykonywanego zawodu i czasów w jakim przyszło żyć, odważnie stawili czoła światu. Poszerzyli nasze widzenie granic, wyznaczyli nowe odległości, doszli dalej niż ówczesne podania i legendy głosiły. Pomogli wyobrazić sobie wysokość gór, wielkość mórz i oceanów, odległości między lądami. Sprawili, że nie ma białych plam, że mapy świata są dokładne, znane i na wyciągnięcie ręki. Do odkryć popychał ich nie tylko głód, surowy klimat, ale ciekawość, chęć łączenia ze sobą dwóch nowych miejsc, chęć odkrywania i opisywania świata, nazywania nowych roślin, kamieni, gór, opisywania mieszkańców. Wyprawy odkrywcze, które przecierały nowe szlaki i badawcze, i badawcze, które pozwalały poznawać nowe miejsca, społeczności, nieznane dotąd gatunki roślin i zwierząt. Czasem nikt im nie wierzył (Pyteasz wyznaczył szereg współrzędnych geograficznych, które wyśmiano i dopiero po latach potwierdzono dzięki innym badaniom). Czasem wyprawy trwały latami (Marco Polo dzięki znajomości wielu języków służył na dworze chińskim) i przynosiły mnóstwo korzyści (finansowych, kulturowych, naukowych, geograficznych). Czasem żeby zaspokoić głód informacji kobieta wchodziła na ciasny statek ze 100 mężczyznami, by zebrać tysiące nowych okazów roślin (Jeanne Baret).    

To pozycja do długotrwałego zachwytu, pogłębiania informacji, szukania inspiracji w niezwykłych sylwetkach postaci, umiejętnego wychodzenia naprzeciw trudnościom, do zachwytu nad geniuszem człowieka. Książka zdobiona jest czarno-białymi rysunkami wykonanymi tuszem i akrylowymi abstrakcyjnymi krajobrazami.




Atlas podróżników. Historie wypraw na krańce świata

(portug. Atlas das viagens e dos exploradores. As viagens de monges, naturalistas e outros viajantes de todos os tempos e lugares)

Isabel Minhos Martins, il. Bernardo P. Carvalho, tł. Tomasz Pindel

wydawnictwo Dwie Siostry, Warszawa 2021

liczba stron: 136

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...