Oto szwedzkie podania oparte na słynnych legendach i opowieściach nordyckich, angielskich, francuskich, i zupełnie wymyślone przez autorkę krótkie opowiadania o księżniczkach, rycerzach i smokach. Każde z opowiadań zamknięte jest w całość, ale wszystkie historie poszczególnych księżniczek i rycerzy splatają się na koniec w jedno wspólne spotkanie, by przypomnieć cechy charakteru, atrybuty i osiągnięcia każdej poznanej postaci.
Opowiadania przeznaczone są dla młodych odbiorców w wieku przedszkolnym. Ci, którzy uwielbiają baśniowe podania i niezwykłe historie walecznych postaci, które potrafią odważnie stawiać czoła przeciwnościom i pięknych księżniczek. Historie księżniczek ułożone są według dni tygodnia. Poniedziałek należy do kapryśnej Petunii, która oswaja grupę smoczków i prezentuje im to, co lubi najbardziej: domki dla lalek, zabawkowe smoki i odkurzacze. Księżniczka Dalia bawi się w środę ze smokiem, zamieniając się rolami i strojami. Wszystkie spotykają się na przyjęciu urodzinowym. Choć każda jest inna, dobrze się bawią przy wspólnym stole.
Niektóre historie rycerzy można rozpoznać na podstawie innych podań, jak Tristana i jego grę na harfie, żeby uspokoić smoka, świętego Jerzego i walkę ze smokiem. Dzielnego Artura i jego oswajanie sokoła, a potem bycie słynnym królem z wyjątkowym mieczem Ekskaliburem, i uczty przy okrągłym stole. Wszyscy zaprezentowani rycerze (w sumie siedmiu) spotykają się przy stole u Artura z okazji urodzin sokoła Pellerina.
Historie o zmaganiach młodych rycerzy, treningach rycerskiego fachu i upodobaniach księżniczek, sztuce oswajania smoków i zabawach z nimi zdobią ciepłe bajkowe delikatne ilustracje Evy Eriksson.
Księżniczki i smoki (szw. Prinsessor och drakar)
Christina Björk, il. Eva Eriksson, tł. Agnieszka Stróżyk
wydawnictwo Zakamarki, Poznań 2014
liczba stron: 36
Rycerze i smoki (szw. Riddare och drakar)
Christina Björk, il. Eva Eriksson, tł. Agnieszka Stróżyk
wydawnictwo Zakamarki, Poznań 2014
liczba stron: 36
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz