11.06.2021

M.U.ZY.K.A. możesz usłyszeć zygzaki, krajobrazy i archidźwięki


Słuchanie muzyki to przygoda, wędrówka po miejscach, krajach. To eksperymentowanie, na czym grać, co montować, by uzyskać oryginalny efekt. To wszystko, co może się jeszcze zdarzyć (w muzyce współczesnej nie ma granic dla wyobraźni), co się zdarzyło najciekawszego na przestrzeni ostatnich dwóch wieków.

Tak naprawdę jest to książka, która odkrywa to, co wydawałoby się niemożliwe. Bo przytaczane przykłady muzyków, utworów komponowanych/nagrywanych, sposoby na szukanie dźwięków i utrwalanie ich, są zupełnie odlotowe. Otwierają oczy na to, jak daleko sięga człowiek, by być innowacyjnym, by zaskoczyć innych, by stać się w czymś najlepszym, niepowtarzalnym lub co najmniej oryginalnym, by nie powielać tego, co już powstało. Tekstu jest sporo. Zagadnienia wyraźnie podzielone na to, czym jest dźwięk, gdzie jest muzyka, kim są muzycy i muzyka to język. A te cztery części wyodrębniają bardziej szczegółowe 46 podrozdziały o muzyce, muzykach, kompozytorach, podają szereg niewiarygodnych i wspaniałych przykładów. Na tyle ciekawie, że dziecko lubiące muzykę i ciekawostki, eksperymenty czyta kolejne rozdziały, zachwyca się pomysłami i przytakuje, i świdruje mu to wszystko w głowie, i też by tak chciał spróbował niektórych sposobów:) (zarejestrować dźwięki miasta (jak Luigi Rusollo), usłyszeć dźwięki z brzucha (Henri Chopin) czy z rur, butelek (jak Toshiya Tsunoda), nagrać to, co się dzieje na lekcji w szkole (jak kompozycja-reportaż Eugeniusza Rudnika "Lekcja").  

To szereg niesamowitych przykładów, jak różnorodny jest świat muzyki, np. przewodniki po miastach dla niewidomych Riuego Costy, panowanie nad własnym wizerunkiem jak legenda królowej muzyki pop - Madonny, skomponowanie słów wypowiadanych przez Johna Lennona sprzed prawie 30 laty do współczesnej reklamy "One laptop per child", pomysły zamiast wykształcenia i bycie niemuzykiem jak Brian Eno i orkiestra Portsmouth Simfonia, granie ciszą bez wydawania dźwięków, gra przy użyciu dziecięcych zabawek czy nieprzewidywalne układy i zaawansowane ustawianie dźwięków w serii Arnolda Schonberga. I wiele wiele innych odlotowych pomysłów na niestandardową muzykę, eksperymenty i nowatorstwo ostatnich wieków.

To szósty tom w edukacyjnej serii wydawnictwa Dwie Siostry, dla nas jest to pierwszy tytuł, myślę, że sięgniemy po inne. Bo ciekawostki o szukaniu muzyki, oryginalnych twórcach bardzo inspirują do poszukiwań, zachwytów i dobrze działają na wyobraźnię. Poszerzają myślenie o tym, czym jest muzyka, gdzie można ją znaleźć, jak się nią bawić. To niezapomniane ale i znane małemu gronu odbiorców dzieła. Warto je poznać, by dać się zaskoczyć, zaciekawić, a nawet odsłuchać (np. na stronie internetowej muzykownik.pl).




M.U.ZY.K.A.

Michał Libera, Michał Mendyk, il.: Aleksandra i Daniel Mizielińscy

wydawnictwo Dwie Siostry, Warszawa 2017

liczba stron: 224

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...