9.03.2021

Kłopoty rodu Pożyczalskich

 

Od jak dawna spoglądałam na tę książkę na półce bibliotecznej, jak bardzo przyciągały ilustracje Emilii Dziubak a odstraszała ilość stron:) Okazało się, że ilustracji sporo, strony niewielkie, czcionka przejrzysta, a fabuła opowieści niezwykle dobrze się czyta. Więc nie ma się czego bać:)

To historia rodziny Pożyczalskich: Strączka, Dominiki i ich córki Arietty, który są bardzo mali, mieszkają ukryci pod podłogą domu, żyją z tego, co "pożyczą" od ludzi. Znają inne rodziny podobne do nich, które przez nieuważność musiały się przeprowadzać (Klawesyńscy, Zegarkiewicze, Gzymsowicze, Bucikiewicze). Żyją w niepewności, są bardzo ostrożni, ukrywają się, by trwać w luksusie zdobywania. Bardzo strzegą swojej córki, która coraz mocniej marzy o tym, by poznać świat, nie tylko ten w domu nad podłogą, ale i dalej. Pewnego dnia pozwalają jej wyjść. Dziewczynka uczy się od taty ostrożnego zachowania. Ale ciekawość wiedzie ją dalej. Ogląda błękit nieba, czuje rosę na trawie i zapach kwiatów, rozmawia z ludzkim chłopcem. To szczęście mogłoby trwać, chłopiec jest przyjazny, a Arietta chętnie czyta mu książki, razem poznają świat przygód! Ale potem zaczyna być groźnie. "Nieobliczalny postępek" Arietty, brak poszanowania tradycji według jej rodziców, zaburza względny spokój. Pożyczalscy początkowo zyskują dużo cennych pięknych przedmiotów (trwa "złoty wie pożyczania"), ale i więcej niepokoju. A kiedy zbyt dużo cennych rzeczy znika z domu, ktoś to zauważa. Z czasem muszą uciekać spod podłogi, bo służąca Dorota nie chce o nich słyszeć, a uznaje ich za małe paskudne gryzonie. Idą więc w daleki niebezpieczny świat, którego nie chcieli, a może i przyjazny świat bliżej natury, w odległych zakamarkach borsuczej nory.

Historię o Pożyczalskich snuje małej Kasi pani May, na podstawie notatnika znalezionego po Arietcie. Opowiada i umila pracę nad szydełkową robótką w zaciszu przytulnego domu. Kasia chce wiedzieć wszystko, dobrze się słucha pani May.

Powieść zyskała dużą popularność (w 1952 roku otrzymała brytyjskie wyróżnienie "The Carnegie Medal", a po 50 latach zyskała miejsce na liście najlepszych tytułów). Zaliczana jest do klasyki literatury dziecięcej. Działa na wyobraźnię. Napisana pięknym językiem. I zilustrowana niezwykle czarująco przez Emilię Dziubak.



Kłopoty rodu Pożyczalskich (ang. The Borrowers)

Mary Norton, il. Emilia Dziubak, tł. Maria Wisłowska

wydawnictwo Dwie Siostry, Warszawa 2012

liczba stron: 256

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...