18.01.2021

Pionierzy. Poczet niewiarygodnie pracowitych Polaków

Pionierzy, to ci co stawiali wielkie i odważne kroki do przodu, i dzięki temu zapisali się na kartach historii. Jako pierwsi na świecie dokonali niezwykłych rzeczy, wyróżnili się spośród innych, a dziś zna ich cały świat.

Wybrane przez autorkę sylwetki są na tyle ciekawie ujęte, że dziecko samo chętnie po nie sięga, daje się zaskoczyć, a potem dzielić zdobytymi informacjami. Bo podane są tak, że przy większości postaci mówimy: WOW!  NIESAMOWITY/A:)

O Marii Skłodowskiej-Curie można przeczytać w wielu książkach, ale czy ktoś zna "cesarzową piękna", która spędziła lata w laboratoriach, rozwinęła przemysł kosmetyków i perfum, została właścicielką 154 fabryk, 32 instytutów piękna na całym świecie, szefową imperium kosmetycznego - Helenę Rubinstein? Albo wytrwałą badaczkę Syberii - Marię Czaplicką? Kto zna legendę Jana z Kolna? Odważną budowę najwyżej położonej transandyjskiej linii kolejowej świata Ernesta Malinowskiego? W jak sposób Ignacy Domeyko odkrywał minerały w Chile, jak przysłużył się Chilijczykom, którzy do dziś są największym producentem miedzi na świecie? Na kim przeprowadzał testy co do skuteczności kamizelki kuloodpornej Kazimierz Żegleń? Dlaczego Henryk Arctowki zafascynowany poszukiwaniami naukowymi, badaniem Antarktydy, odmówił przyjęcia propozycji na stanowisku ministra oświaty, wysokich zarobków i kariery politycznej od premiera Ignacego Paderewskiego? Jak Kazimierz Prószyński, który od dzieciństwa interesował się naukami ścisłymi i próbował sił jako konstruktor, uzyskał kilkadziesiąt patentów (w tym na kamerę filmową)!?

Nauka, konstruowanie, obserwacje nieba, prowadzenie doświadczeń w laboratoriach może być na tyle fascynujące, że można się zatracić w swojej pasji, zapomnieć o innych sferach życia, płaceniu podatków, zmianie ubrań...:) Wspomniani tu pionierzy zostali świetnie opisani, nie brak im oryginalności, wdzięku i zatracenia w swoich pasjach, często wielu wymagających i trudnych w ciągu całego życia. Ilustracje stylizowane na drzeworyty fascynują, trudno szukać tego typu grafiki w innych książkach dla dzieci. Popularnonaukowe opowieści udowadniają, że Polak potrafi i brzmi dumnie, a słowo poczet i pracowitość nie zniechęcają, by czytać dalej i chcieć wiedzieć więcej:) Książka łączy w sobie leksykon z anegdotą i sensacją. Opowiada o szalonych, odważnych, upartych i niezwykle pracowitych pionierach. Jednostkach niezwykłych, które zasługują na to, by poznać ich szczegóły z życia, drogę do pasji, mieć z kogo czerpać wzory, poznawać różnorodność ich zajęć.




 Pionierzy. Poczet niewiarygodnie pracowitych Polaków

 Marta Dzienkiewicz, il. Joanna Rzezak, Piotr Karski

 wydawnictwo Dwie Siostry, Warszawa 2013

 liczba stron: 112

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...