To szerokie kompendium wiedzy z zakresu klimatu, jego uwarunkowań, postępujących zmian, wpływu ludzi i ich działań, hodowli zwierząt i uprawy czy niszczenia roślin. Rozdziały są mega solidnie dopracowane, pełne treści, których na próżno szukać w innych książkach dla dzieci. Zagadnienia potraktowane naprawdę poważnie, dla tych, co chcą rozumieć, wiedzieć więcej, żyć z większą świadomością i korzyścią dla środowiska. To wyczerpująca lekcja przyrody i ekologii dla każdego, kto chce żyć lepiej.
Żeby łatwiej zrozumieć teraźniejszość, autor przybliża początki istnienia "starej dobrej Ziemi", wybuchy wulkanów, spadające meteoryty, pył i zagładę dinozaurów, czasy epoki lodowcowej. Potem rzut oka na badania, przyczyny i skutki zmiany klimatycznej. O tym, jak działać, by zapobiegać zmianom klimatu. W końcu jak łączyć wykorzystanie słońca, wiatru, wody, biomasy, energii jądrowej, by energii przyszłości wystarczyło także dla następnych pokoleń. Dla utrwalenia poznanych treści proponuje zabawę w klimatyczne bingo i poleca zachowanie długiego terminu przydatności dla książki.
Treści jest mega dużo. Pierwsze rozdziały są naprawdę trudne, nie każde dziecko przez nie przebrnie. Warto, by rozumiało, że trzeba zacząć od małego kroku, by przyczyniać się powstrzymywania zmian klimatu. A potem dołączać kolejne kroki, i kolejne, by żyć świadomie i troszczyć się o klimat i Ziemię. By od najmłodszych lat i najbardziej oczywistych zachowań, podążać dalej. Np. jedz mniej nabiału, zamień samochód na rower, zamiast wyrzucać i kupować nowe rzeczy, naprawiaj, kupuj tylko to, czego naprawdę potrzebujesz, segreguj śmieci, nie jedz warzyw i owoców sprowadzanych z daleka (jedz lokalne produkty), zamontuj panele słoneczne, zaizoluj dom, wyłącz komputer, telewizor, itd. Myślę, że wiele dobrych zachowań mamy już wpojonych i są dla nas naturalne, do nich trzeba dodać kolejne, wracać do listy i myśleć o tym, na jakim etapie troski o klimat jesteśmy i co jeszcze możemy zmienić:) A dzięki tej książce wszystko staje się jasne i zrozumiałe. Wszelkie zależności między czynnikami, zdarzeniami, naszymi codziennymi wyborami stają się klarowne. Wzrost ludności, potrzeba wyprodukowania większej ilości jedzenia, nadmiar zużycia wody do hodowli zwierząt i uprawy roślin, wzrost temperatury, gwałtowne stany pogody, kataklizmy, wymieranie gatunków, topniejące bieguny, kwaśne oceany, znikające pod wodą miasta i wyspy, wysychające jeziora, walka o wodę i cień...
Jest tu chyba wszystko, co powinniśmy wiedzieć o klimacie ujęte w wyczerpujący sposób. Jakie paskudztwa pełzały wśród pierwszych roślin? Jak Indianie znaleźli się w Ameryce? Jak ziemia wdycha i wydycha powietrze? Dlaczego na środku pustyni stoją drapacze chmur? Dlaczego biegun północny topi się szybciej niż południowy?Jak twój smartfon wywołuje pragnienie w Boliwii?!!! Co wspólnego mają ze sobą źródła energii i smerfy? Dziewięć rozbudowanych, solidnie opracowanych rozdziałów, które prowadzą do wniosku: zużywaj i kupuj jak najmniej, oszczędzaj wodę, energię, "działaj lokalnie, myśl globalnie", bądź eko od dziś.
Palmy na biegunie północnym. Wielka opowieść o zmianie klimatu
Marc ter Horst, ilustracje: Wendy Panders
tłumaczenie: Alicja Oczko
wydawnictwo Nasza Księgarnia, Warszawa 2020
liczba stron: 192
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz