3.09.2020

Mój balet. Opowieść o tańcu: od szkoły do sceny


Blog pani Anety Wiry-Ostaszyk i książka jej oraz Joanny Kończak wciągają mnie na wiele godzin. Z przyjemnością oglądam te piękne zdjęcia tancerki, wnętrz, jednocześnie doceniając pracę, dyscyplinę i wielki talent.

Książka o tańcu nie pozostawia złudzeń. Jest to działka dla wybranych:) choć autorka pisze we wstępie, że "baletowa rzeczywistość jest bardziej przyziemna, niż można by sądzić". A największym plusem jest piękno na scenie, perfekcja, satysfakcja z występu i to, że po wielogodzinnych treningach czy pochłaniających energię występach, można sporo zjeść bez wyrzutów sumienia:) Autorka bardzo przystępnym i przyjemnym w odbiorze językiem opowiada o swojej drodze od dzieciństwa, szkoły baletowej do prób i występów na scenie Teatru Wielkiego w Warszawie. Tym samym pokazuje innym potencjalnym osobom, jakie cechy charakteru, ile wysiłku i wkładu potrzeba, by kroczyć podobną ścieżką. Omawia, jak wygląda edukacja, przesłuchania do szkoły baletowej, gdzie w Polsce są dostępne szkoły, jaki wiek jest najlepszy na rozpoczęcie nauki tańca. Podaje podstawy techniki do opanowania, kroki i figury tańca klasycznego, potrzebne elementy stroju tancerza, wyjaśnia nazewnictwo, serwuje pięknie brzmiące francuskie nazwy kroków, pozycji do wyćwiczenia przy drążku, obowiązującą etykietę na lekcjach.





Przekazuje krótko i przejrzyście, jak wygląda praca baleriny w teatrze, codzienne ćwiczenia i przygotowania do wystawiania sztuk. Kto stoi za tym, by sztuka była dopracowana i atrakcyjna w odbiorze, kto jest odpowiedzialny za muzykę, stroje, dekoracje, makijaż, gdzie jest miejsce całego sztabu ludzi, czym się zajmują, jak wygląda struktura zespołu baletowego. Dowiadujemy się też co się dzieje za kulisami, ilu prób wymaga opracowanie sztuki, poznajemy szczegóły pracy na scenie i poza nią, jak tancerze dodają sobie otuchy, jak znoszą ból, jak powinni się odżywiać, by mieć siły do działania. W końcu jak współpracują, by osiągnąć najlepszy efekt. Podaje też, jak publiczność powinna się zachowywać, kiedy przychodzi do teatru. Autorka przedstawia historię baletu i streszcza słynne najpiękniejsze wybrane przez nią balety świata (z obsadą, punktem charakterystycznym sztuki, datą premiery, autorem). W każdym z rozdziałów, które czyta się błyskawicznie, wyczuwalne jest profesjonalne podejście autorki do swojego zawodu-pasji, wielkie zamiłowanie do tej trudnej i wymagającej profesji, i zdaje się spora satysfakcja z wykonywanej pracy baleriny.

To książka dla miłośników tańca, baletu, teatru. Dla tych, przed którymi kreuje się ścieżka taneczna, którzy marzą o występach. Dla rodziców, którzy chcą lub posłali swoje dziecko do szkoły baletowej. Dla tych, którzy chcą wiedzieć, z czym związana jest edukacja i praca tancerza baletowego. Pięknie wydana, z dużą ilością zdjęć, napisana przystępnym językiem. Kompendium wiedzy o balecie.



Za pięknie zapakowaną i pełną niespodzianek książkę dziękuję wyd. Nasza Księgarnia.


Mój balet. Opowieść o tańcu: od szkoły do sceny
Joanna Kończak, Aneta Wira-Ostaszyk
wydawnictwo Nasza Księgarnia, Warszawa 2020
liczba stron: 240

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...