Dzika książka o dzikach to obowiązkowa pozycja dzisiaj, kiedy zwierzaki zaglądają do miast, trawników i pojemników pod blokami. Choćby po to, by wiedzieć o nich więcej, poznać ich mowę ciała i nie bać się, kiedy drogą czy chodnikiem maszeruje cała wataha z przodownicą na czele.
Ciekawostki zostały starannie wyselekcjonowane i zobrazowane. Każdą rozkładówkę czyta się z wielką przyjemnością, czasem śmiechem, niedowierzaniem czy zachwytem. Bo jakość zebranych tu informacji jest doprawdy wspaniała, a ilości w sam raz, by poznać dziki i ich krewniaków, rozwinąć ciekawość i zachwycić. Po lekturze tej książki wiadomo, gdzie dzik ma fajki i latarnie, jak się nazywają członkowie rodziny. Jak przygotowuje sobie zbroję (usmół) do walki o damę serca. Dlaczego lubi kąpiele błotne (schładza ciało w babrzysku, chroni skórę przed insektami, zasklepia rany), leśną ekologię, co zjada, jakie wydaje dźwięki (rechta, charkocze, fuka, chrząka...), jak przywołuje swoje dzieci po imieniu, jak ściele sobie barłóg do spania...
To porcja bardzo dobrej lektury, pisanej z pasją i wnikliwą obserwacją, bo Jola Richter-Magnuszewska, mieszka na skraju lasu w Beskidzie Niskim, nieobce są jej tajemnice dzików i innych leśnych zwierząt, które zaglądają na podwórko. Książka uczy wrażliwości na świat zwierząt, otwartości i szacunku wobec nich. Część dochodu ze sprzedaży książki wydawnictwo Nasza Księgarnia przeznaczyło na działalność Chrumkowa – pierwszego w Polsce schroniska dla świń, o którym autorka także wspomina.
Dzika książka o dzikach i ich kuzynach
Jola Richter-Magnuszewska
wydawnictwo Nasza Księgarnia, Warszawa 2020
liczba stron: 48
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz