Sprawdź, która twoja strona jest silniejsza: narysuj spiralę ślimaka, naostrz ołówek temperówką, podskakuj na jednej nodze, sprawdź w którą stronę układają ci się włosy na czubku głowy. Te i inne testy pomogą upewnić się, która strona jest dominująca, czy nie jesteś przeorientowanym leworęcznym, którą stroną łatwiej, szybciej i lepiej wykonasz zadania.
Dlaczego jedni rodzą się leworęczni, a inni praworęczni?
Czy leworęczność to tylko pisanie lewą ręką?
Co to znaczy oburęczność?
Czy istnieją narzędzia skonstruowane specjalnie dla leworęcznych?
Czy leworęczni mają talenty sportowe/artystyczne?
Autor tej książki odkrywa przed czytelnikiem dużo ciekawostek dotyczących kształtowania się leworęczności i traktowania zagadnienia na przestrzeni dziejów. Zadaje pytania i w frapujący sposób odpowiada na nie. Pomaga zrozumieć leworęczne osoby, wyjaśnia, wyposaża w wiedzę, by ułatwić życie tym, którzy są leworęczni, uwrażliwia na nich społeczeństwo, by pokazać, że świat stworzony jest nie tylko dla praworęcznych, że mózg człowieka jest zorganizowany w zależności od dominującej półkuli. Ale nie jest to poważne przechodzenie od zagadnienia do zagadnienia. Ciekawostki, pytania i wyjaśnienia podane są w bardzo przystępnej formie, niewielkie rysunki rozbrajają poczuciem humoru, a opisywane przypadki używania języka i zachowań pokazują ewolucję w podejściu do zagadnienia. Cała wiedza uświadamia czytelnika, by żył odważnie i spokojnie, z poczuciem, że nie jest gorszy od praworęcznych, choć jest w zdecydowanej mniejszości (miliard osób na świecie:) i niestety nie zawsze brany pod uwagę. Że ma odrębny sposób myślenia i postrzegania i to czyni go wyjątkowym, bo nic nie stoi na przeszkodzie, by został drugim Hieronimem Boschem (malarz), Jimi Hendrixem (gitarzysta) czy Rafaelem Nadalem (tenisista).
To zdecydowanie potrzebna i ważna książka. Dla lewo i praworęcznego czytelnika. Pomaga rozumieć fenomen leworęczności. Ułatwia odnajdowanie się w zróżnicowanym społeczeństwie. I pokazuje postęp w podejściu do leworęcznych, coraz mniej szykanowań i przymusowych zmian na praworęczność (Afryka, Azja), coraz więcej przedmiotów i ułatwień codziennego użytkowania (Ikea, Empik, Leroy Merlin), a nawet zalecenia i wytyczne w postępowaniu wobec leworęcznych (Francja).
Jestem leworęczny... i co mi zrobisz?
Michel Piquemal
ilustracje: Jacques Azam
tłumaczenie: Joanna Kuhn
wydawnictwo Nasza Księgarnia, Warszawa 2020
liczba stron: 64
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz