"Ta książka mówi nam, że ci, którzy rezygnują z wolności w zamian za obietnicę bezpieczeństwa, skończą bez jednego i drugiego".
Christopher Hitchens
Jakże aktualna jest treść Folwarku zwierzęcego w dobie obecnej sytuacji, przepychanek na polu politycznym i społecznym. Mimo, że powstała jako alegoryczna satyra na dawne rządy sowieckie. Jak mocno poprzez alegorię zachowań zwierząt pokazuje chęć dążenia człowieka do władzy i nieodpowiedzialnego zarządzania. Jak trafnie była i ciągle staje się "sumieniem swojego pokolenia". Zwierzęta nie chcą być źle traktowane przez ludzi. Dlatego buntują się, walczą z ich przyzwyczajeniami, chcą sami sobie stanowić. Szybko jednak do przodu wysuwają się kolejni przywódcy, którzy upatrują korzyści z podporządkowania sobie innych. "Nie myślcie sobie, że przywództwo to przyjemność!", mówią. Stary porządek zostaje zastąpiony nowym, wcale nie lepszym, choć początkowo wydawałoby się, że tak. Zwierzęta uczą się życia, radzenia sobie na nowo, rządzenia. Na nowo rodzi się bunt. Życie zwierząt, oprócz psów i świń, nie zmieniło się, pomimo tego, że folwark się wzbogacił. Zwierzęta czują, że coś jest jednak nie tak. Nie chce być wykorzystywane, nie chcą pracować ponad siły, by inni mogli ucztować i chodzić na dwóch nogach. Bunt rodzi się wobec sytuacji zastraszania, niepewności, karania nieposłusznych, a kiedy chory i spracowany Boxer (który "pracował za trzech") zostaje zabrany do rzeźnika, wszystko staje się jasne, że sytuacja wymknęła się spod kontroli i nie ma nic wspólnego z dobrem ogółu. Nie ma ratunku dla poddanych... Bo "wszystkie zwierzęta są równe, ale niektóre zwierzęta są równiejsze niż inne”.
To powieść wybitna. A graficzna jej postać, z wymownymi ilustracjami, konkretnie pokazuje, jak działa totalitaryzm, nieodpowiednia władza, zbrojenie w celu zabijania niewygodnych, przelewana krew niewinnych, niewłaściwe rozumienie upamiętniania poległych (Bitwy pod Oborą). To jedna z
najgłośniejszych powieści George’a Orwella, ubrana w doskonałą szatę graficzną. Warto ją poznać lub przypomnieć sobie, niezależnie od wieku.
Folwark zwierzęcy
tytuł oryginału: Animal Farm
George Orwell
adaptacja i ilustracje: Odyr
wydawnictwo Jaguar, Warszawa 2020
liczba stron: 176
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz