13.09.2019

Pucio umie opowiadać


Jakże miłe są spotkania z tym kogo się zna i lubi. Pucio przychodzi z nowymi pomysłami na usprawnianie aparatu mowy. Nie wydaje pojedynczych dźwięków, teraz to on już mówi pełnymi zdaniami, ba, on umie opowiadać! A ma o czym, bo świat, który go otacza jest tak ciekawy. Tyle nowych zdarzeń, emocji, nowy maleńki brat, obserwowanie rodziców w nowych sytuacjach, sztuka bycia wzorem dla młodszego brata i towarzyszem do zabawy.

W domu Pucia, który do tej pory był przecież maluszkiem, pojawia się ktoś mniejszy od niego. I to jest motyw do snucia opowieści, bo wiadomo, o dzieciach można by dużo opowiadać:) Pucio ma okazję mówić o swoich odczuciach, rozmawiać z rodzicami o tym, jak pojawił się na świecie, jaki był mały, i zachęca do tego, by odbiorca też zadawał pytania swoim rodzicom, jak to było, kiedy on był mały, jak zachowywał się w brzuchu, kto był obecny podczas narodzin, itd. Przy pomocy tej książki łatwo przyswoić kolejność i następstwo zdarzeń.

Pucio pomaga oswoić takie pojęcia jak: najpierw, później, czy na koniec. Pyta, mówi, opowiada. Na każdej rozkładówce Pucio opowiada jakiś fragment historii związanej z jego nowym bratem, a potem jest czas na to, by dziecko słuchające historii Pucia samo własnymi słowami opowiadało o tym, czego się dowiedziało (pomocne są ilustracje). Propozycją skierowaną do młodego odbiorcy jest też rozmowa z rodzicami, pytania pomocnicze, by rodzice opowiedzieli dziecku, jak to było u nich, jak wyglądały pierwsze chwile życia dziecka. Nie da się tu nie opowiadać, bo słownictwo i ilustracje mobilizują do snucia własnych historii, rozwijania słownictwa, poszerzania umiejętności mówienia płynnymi zdaniami.





Pucio umie opowiadać
Marta Galewska-Kustra
ilustracje: Joanna Kłos 
wydawnictwo Nasza Księgarnia, Warszawa 2019
liczba stron: 40

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...