To nasze pierwsze spotkanie z poezją Michała Rusinka. Nie sądziłam, że może być tak cudnie!
Najpierw pochłonął nas "Kefir w Kairze", czyli krótkie chwytliwe, pełne humoru i uroku wierszyki o różnych miastach świata. Śmiechu było co nie miara. Totalnie zauroczyły nas nieoczekiwane rymy, zwinne żonglowanie i zabawa słowami. Mój syn robił zdjęcia wierszom i wysyłał je tacie, a ten pięknie z wdziękiem odpowiadał na nie swoimi rymami:)
Kefir w Kairze. Rymowany przewodnik po miastach świata
Michał Rusinek
ilustracje: Joanna Rusinek
wydawnictwo Znak, Kraków 2018
liczba stron: 112
Potem chłopcy chcieli nabrać wprawy w przekręcaniu i przeklinaniu z "Jak przekręcać i przeklinać", a ja im na to pozwoliłam:) Jakie było ich zaskoczenie, że w książkach można pisać o takich rzeczach, ile śmiechu przy przekrętach zebranych przez autora i rymowanych do nich historyjkach! Fantastycznie skomponowane krótkie utwory, w których skumulowana została piękna polszczyzna, zabawa słowem. Wybuchy radości gwarantowane. A zestawienie przekrętów dzieciecych i dorosłych bezcenne. Uwielbiam. Wiele z nich warto zapamiętać i stosować w kryzysowych chwilach:) Taka kurza pacha czy rymdobolera skutecznie rozwiewają gęstą atmosferę:)
"Zawrzyj złość swą w takich słowach,
co się nie mieszczą w zwykłych głowach,
i ciśnij nimi o podłoże… To ci pomoże!"
A oto kilka przykładów przekleństw: wydzimdzirymdzi, pupcia-chudziupcia, psia skrętka, kurza pacha, osiumpaka, na świętego oksymorona!:) i przekrętów:
jadowite kasztany- czyli jadalne, gołęsi- gołębie, gęsi i kaczki, gudopis-długopis, picifomka- napój ze słomką, pajęczyna- samica pająka, pan biustonosz- listonosz, suchnięcie- to, co należy zrobić po kąpieli, byle jak klękają- bydlęta klękają, nie cudzysłów- nie cudzołóż, cześć Boże- szczęść Boże, ksiądz chrabąszcz- ksiądz proboszcz:)
Jak przekręcać i przeklinać
Michał Rusinek
ilustracje: Joanna Rusinek
wydawnictwo Znak, Kraków 2016
liczba stron: 196
Na koniec najpoważniejsza lektura "Jaki znak twój?", czyli nowa interpretacja katechizmu Władysława Bełzy. Nowe zadanie tych samych pytań i próba ich zrozumienia, bardzo piękna, trafna, odpowiadająca dziesiejszym czasom, odpowiedź na każde z nich. Dobrze pojęty patriotyzm, umiłowanie języka polskiego, miejsce dziecka w świecie, tolerancja. Wszystko ze smakiem, bez nadęcia, świetnie wyjaśnione i zrozumiałe dla młodego odbiorcy. Fajnie, gdyby te utwory zostały w pamięci dziecka, a prawdy zostały przyswojone i praktykowane "po prostu Polska żyje w nas".
Jaki znak twój? Wierszyki na dalsze 100 lat niepodległości
Michał Rusinek
ilustracje: Joanna Rusinek
wydawnictwo Znak, Kraków 2018
liczba stron: 32
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz