7.05.2019

Troska o środowisko w książkach dla dzieci


 "Czasem ludzie robią pewne rzeczy z niewiedzy, a nie ze złej woli".

Jak zaszczepić w dzieciach prawidłowe zachowania, właściwe podejmowanie decyzji, jak pomóc im dbać o najbliższe środowisko, i zwiększać świadomość, że od naszych wyborów zależy kondycja i stan planety? Oto kilka pomocnych w temacie eko książek na wiek przedszkolny i wczesnoszkolny. Jest zabawa, kształtowanie i utrwalanie właściwych nawyków, są konsekwencje złych wyborów i konkretne wskazówki, co można zrobić od dziś, by było lepiej dla wszystkich.


"Wielka księga zabaw. Ratujmy Ziemię" to dziewięć zaskakujących rozkładówek, które objaśniają podstawowe zachowania związane z ekologią, dbaniem o środowisko, mniejsze zużywanie dóbr planety. Wszystko w zabawowej formie, która skutecznie angażuje dziecko do udziału i rozumienia, że niezależnie od tego, ile ma lat, może na co dzień działać dla dobra swojej planety.

Z tej książki dowiesz się:
- czym jest organizacja WWF i jakie są jej priorytety,
- jakie gatunki roślin i zwierząt są zagrożone wyginięciem,
- które działania są właściwe dla środowiska (sprzątanie plaży, dbanie o ekoogódek przy szkole, jazda rowerem), jak wybierać jedzenie i rozsądnie kupować,
- czym jest recykling, jak segregować śmieci, jak oszczędzać wodę i energię,
- jak karmić ptaki i dostosować ogródek w miejsce przyjazne owadom.
W nagrodę za przyswojone treści możesz wykonać test na bycie eko i otrzymać znaczek małego ekologa.

To książka do zabawy i edukacji. Zawiera grę planszową (za ekozachowania otrzymuje się bonusy), zgadywanki, okienka do odkrywania, porządkowanie, odkrywanie ukrytych informacji. Przy okazji przekazuje kawał przydatnej dla każdego wiedzy, pomaga w rozumieniu pewnych wyborów, które powinny stać się podstawowymi  nawykami. Kształci dzieci i rodziców, by używać i konsumować mniej.

A wiesz, że gdyby wszyscy ludzie żyli tak rozrzutnie i bezmyślnie jak Polacy (nadmiar jedzenia, ubrań, wyrzucanie sprzętu, stare auta, palenie i nadmierne ogrzewanie), potrzeba by dla mieszkańców aż trzech planet!? Edukujmy więc nasze dzieci od wczesnych lat, sami bądźmy odpowiedzialni za naszą planetę i praktykujmy dobre wzorce zachowania, by ratować Ziemię.




Ratujmy Ziemię. Wielka księga zabaw
tytuł francuskiego oryginału: Le grand livre-jeu pour sauver la planete
Gaelle Boutier-Guerive
ilustracje: Gwe
tłumaczenie: Maciej Falski
wydawnictwo Edukacyjny Egmont, Warszawa 2019
liczba stron: 20


"Basia i śmieci" to opowiadanie o brudnej stronie świata, o tym, jak rozmawiać z dzieckiem o śmieciach, ekologii, jak zwiększać świadomość dziecka, jak uczyć je właściwych wyborów. Dlaczego warto używać toreb przerobionych z zużytych ubrań zamiat jednorazówek? Jak zamienić makulaturę na sadzonki drzew? Jak nasza nieświadomość wpływa na ptaki, zwierzęta morskie, uśmiercanie zwierząt i roślin?

To doskonała lektura do czytania z dzieckiem w wieku przedszkolnym, by świadomie korzystać z tego, co mamy, powstrzymać się od nadmiernego konsumowania, dokonywać właściwych wyborów w domu, sklepie, na podwórku.




Basia i śmieci
Zofia Stanecka
ilustracje: Marianna Oklejak 
wydawnictwo Egmont, Warszawa 2019
liczba stron: 24



Ostatnia pozycja to "Zula i rozgniewany las" dla czytelników w wieku wczesnoszkolnym. O konsekwencjach zaśmiecania środowiska, wyrzucania i zostawiania śmieci w lesie. Rezolutna 9-letnia Zula martwi się, że wiosna w Poziomkowie się opóźnia. Coraz więcej symptomów wskazuje na to, że przyroda zbuntowała się przeciw człowiekowi i niejako za karę, pokaże, że jest silniejsza od niego, że słusznie ma się za co gniewać, by dać nam nauczkę i powody do myślenia nie tylko o sobie. Z czasem okazuje się, że to także sprawka podstępnego i rządnego władzy goblina Eszmegela, który buntuje las przeciw ludziom, podporzadkowuje sobie istoty w nim żyjące i działa wbrew ludziom.

Zula ma pomysł, wszak opiekują się nią zadowolone z życia, kreatywne, nieznoszące monotonii czarodziejki - "ciotki, które nie byłyby sobą, gdyby czegoś nie zmieniły", ma wsparcie ze strony swojej wychowawczyni i kolegów z klasy, dlatego stawi czoła sytuacji i goblinowi. Działania dzieci sprawią, że las przestanie się gniewać. Zaskoczone zobaczą, ile człowiek zostawia w lesie śmieci. A Zula odkryje w sobie nieznane pokłady mocy.

To także wzorowa postawa nauczycielki i klasy, kiedy na potrzebę chwili powstaje szereg lekcji dotyczących karmienia ptaków, sprzątania po sobie, zakręcania wody, wykorzystywania papieru, informacji o pracy pszczół, przetwarzania zużytych przedmiotów na inne, uprawiania ogródka dla owadów, dbania o szczegóły dookoła, szkodliwości gum i niedopałków rzuconych na ziemię,




Zula i rozgniewany las
Natasza Socha
ilustracje: Agnieszka Antoniewicz
wydawnictwo Nasza Księgarnia, Warszawa 2019
liczba stron: 224

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...