5.12.2018

Komiksy dla najmłodszych: Ernest i Rebeka


Poręczne wydania komiksów dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Niewielki format, odpowiedni humor i akcja na poziomie młodego odbiorcy. Znakomite wyczucie autora co do wyboru tematu, prowadzenia charakteryzacji bohaterów, pomysłów na przygody, zachowania "małej" bohaterki. Ale to, co wyróżnia ten komiks, to mądre rozsądne przesłanie w stronę czytelnika w obu tomach oraz ekstra ilustracje. Wszystko to składa się na odpowiednią opowieść dla najmłodszych.

Rebeka jest zwyczajną dziewczynką w wieku wczesnoszkolnym, ma 6 i pół lat. Często choruje ze względu na słabszy niż rówieśnicy układ odpornościowy, jest przez to niska, wręcz malutka, a to generuje sporo spięć, bo bardzo nie lubi, kiedy ktoś się tak do niej zwraca. Jest dość porywcza, wygadana, błyskotliwa, i bardzo lubi wybiegać na podwórko, niezależnie od pogody i pory dnia. Ma starszą 14-letnią siostrę Koralię, która przeżywa trudny czas dorastania, zauroczenia i porzucenia, najwięcej czasu spędza zamknięta w swoim pokoju, z telefonem w ręku. Kłopoty dziewczynek powodują w dużej mierze rodzice, którzy nieustannie się kłócą (pierwszy tom), są w okresie separacji, "powinni być wzorem odpowiedzialności", a potem ich nastroje odmieniają się (drugi tom), kiedy wiążą się z nowymi partnerami. Wtedy też Rebeka choruje mniej, ne ma potrzeby zwracania na siebie uwagi, i nie zamierza na siłę dążyć do scalenia związku rodziców. Mimo to mikrob Ernest, jej najlepszy przyjaciel jest cały potrzebny, bo kiedy Rebeka staje na na nogi, uodparnia się trochę na choroby, ukochany Dziadek Owadek potrzebuje wsparcia (ma 107 lat, lubi ser, kiełbasę, wino i papierosy), i Ernest dzielnie pomaga mu zwalczać wirusa starości. "Nie chcę, żebyś umarł, dziadku". Bo przecież tak "świetnie jest mieć dziadka, magicznie! Jest trochę jak kumpel mikrob, i zna tysiąc sposobów, jak poprawić mi humor", uczy radości z prostych i pięknych rzeczy, skupiania się na tym, co się ma, a nie co by się chciało mieć, jak nikt potrafi jeździć na cudzym rowerze, zrywać czereśnie, moczyć nogi w zimnej wodzie i zasypiać na trawie.

Przygody Rebeki i Ernesta czyta się jednym tchem. Łatwo zrozumieć nastroje dziewczynki, choroby i zamykanie się, kiedy dookoła tyle kłopotów. Z przyjemnością obserwuje się jej zmianę, i spada kamień z serca, kiedy jest pod opieką ukochanego mocno związanego z przyrodą Dziadka Owadka i wyrozumiałej ciepłej Babci Plepci, czy w szkolnej rzeczywistości, gdzie niezwykły nauczyciel pan Rebaud dodaje dzieciom skrzydeł poprzez entuzjazm, pozytywne i niestandardowe podejście do nauczania. Dziewczynka nie ma łatwo (tak jak wiele współczesnych dzieciaków), kłótnie rodziców, "chroniczna niezgoda", zamieszanie ze sprawowaniem opieki, wizyty znienawidzonego doktora Faberta z ulubioną "szpatułką śmierci", dzielenie czasu na dwa domy, brak akceptacji ze strony rówieśników, cierpienie dziadka. Ewidentnie potrzebuje nieodzownego silnego mikroba Ernesta, wiernego psa Rakiety, "silnej Trójki" chłopaków, czy kogokolwiek, kto będzie z nią w trudnych momentach.

Pełna humoru historia dziewczynki słusznie zasługuje na miano bestsellera. Niesie młodemu odbiorcy humor i mądre przesłanie, opowiada o codziennych kłopotach i sztuce wychodzenia z nich. Tom pierwszy zawiera trzy opowiadania: Mój kumpel mikrob, Ten okropny Sam i Dziadek Owadek. Tom drugi zawiera: W krainie chodzących kamieni, Szkoła wygłupów i Kram z żartami. 

Opowiadania "Ernest i Rebeka" zdobyły nagrodę Festiwalu Komiksowego w Angoulême w 2013 roku. Pomysłodawcą serii jest francuski scenarzysta Guillaume Bianco (Kegoyo & Klaudia, Billy Brouillard), a rysownikiem włoski grafik Dalena Antonello (Sybil, Monster Allergy).

Komiksy są super ekstra zabawne i piękne! Zajrzyjcie do nich koniecznie:)






Ernest i Rebeka. Mój kumpel mikrob, t.1 (fr. Ernest & Rebecca: 
Mon copain un microbe, Sam le repoussant, Pepe Bestiole)
Guillaume Bianco, il.: Antonello Dalena, kolory: Cecilia Giumento, tłum.: Maria Mosiewicz
wydawnictwo Egmont,Warszawa 2018
liczba stron: 144

Ernest i Rebeka. Szkoła wygłupów, t. 2 (fr. Ernest & Rebecca:  
Le pays des cailloux qui marchent, L'ecole des betises, La boite a blagues)
Guillaume Bianco, il.: Antonello Dalena, kolory: Cecilia Giumento, tłum.: Maria Mosiewicz
wydawnictwo Egmont, Warszawa 2018
liczba stron: 144

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...