21.09.2018

Tajemnice przedszkola Wronie Gniazdo


Nielukrowane opowiadania dla przedszkolaków z wątkiem detektywistycznym? Czemu nie. Takie historie potrafią wciągnąć małego odbiorcę, zaangażować w śledztwo, sprawić, by dziecko chciało dopowiadać rozpoczęte zdania i wnioskować, co będzie dalej i jaki był powód zdarzenia. To lektury dla ciekawych, spostrzegawczych i myślących dzieci, którym nie straszne tajemnice, zatęchłe kanapki i ślady błota na czystej podłodze.

Leon i Livia to duet przedszkolnych superdetektywów, którzy uwielbiają sytuacje, w których mogą wykazać się swoimi ciekawskimi umysłami, zadawaniem pytań i dochodzeniami. Intrygują je historie, w których nagle gdzieś znikają okulary wychowawczyni, albo ktoś zostawia ślady błota na podłodze. Takie rzeczy trzeba oczywiście zbadać, wywęszyć sprawcę, podpytać podejrzanych, i wrócić z satysfakcją do normalnego trybu życia przedszkolnego:) A świat ten jest dobrze odzwierciedlony, dopracowany, z problemami, zagadkowymi zdarzeniami, które siłą rzeczy pojawiają się, i ktoś musi je rozwiązać. Program przedszkolny, który uczy w praktyce doświadczania świata (wspólne przygotowywanie posiłku, krojenie warzyw przez dzieci, pomoc w organizacji przyjęcia). Historie ujęte są krótko i treściwie, zaskoczą szybką i prężną akcją, z pewnością nie znudzą.
 


Duże, dynamiczne, wyraźne, trochę komiksowe ilustracje, z porcją humoru. Pomysłowo odzwierciedlają postaci, pokazują ich różnorodność, emocje, stany, uwypuklają cechy charakteru. To dzięki nim bohaterowie dziecięcy i dorośli dają się poznawać i właściwie odczytywać z postawy ciała czy mimiki twarzy. Ilustracje tak naprawdę dopowiadają treść, której jest niewiele i ponad 40 stron mija błyskawicznie.

Książki przeniesione są na polski grunt z Norwegii. Nie dziwi więc wychowawca Sven, który ma dredy i tatuaże, czy mała Ada z dwiema mamami. To test dla rodziców na tolerancję i stopień przyzwolenia na różnorodność otaczających nas ludzi, ich upodobania.

 Norweskie "kryminały" dla maluchów. To brzmi nieźle i rzeczywiście takie jest.Kto zabrał okulary?
tytuł norweskiego oryginału: Hvem har tatt brillene?
Tajemnice przedszkola Wronie Gniazdo
Lars Maehle, Odd Henning Skyllingstad
tłumaczenie: Joanna Barbara Bernat
wydawnictwo Dziwny Pomysł, Gdańsk 2018
liczba stron: 44


Kto wszedł w butach do środka?
tytuł norweskiego oryginału: Hvem gikk med utesko inne?
Tajemnice przedszkola Wronie Gniazdo
Lars Maehle, Odd Henning Skyllingstad
tłumaczenie: Joanna Barbara Bernat 
wydawnictwo Dziwny Pomysł, Gdańsk 2018
liczba stron: 44

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...