1.06.2018

Profesor Granna poleca serię IQ: Quiz zoologiczny. Która godzina?


Quizy kojarzą mi się z moim dzieciństwem, kiedy nie było takiego wyboru gier jak dzisiaj. Widząc radość dzieci z zadawania pytań, żeby przyłapać na niewiedzy rodzica, oraz potrzebę utrwalania zegara, sięgnęłam po quizy w serii IQ: "Profesor Granna poleca", dostosowane do wieku i możliwości dziecka w wieku wczesnoszkolnym, chętnie przez nie rozpracowywane samodzielnie lub z rodzicami.

"Quiz zoologiczny" z serii IQ Granna przeznaczony jest dla dzieci w wieku 8 (ja bym dała 6+). Pytania są sprawdzeniem ich wiedzy, poszerzają jej zakres, odpowiedzi potwierdzają wiedzę, czasem intrygują, śmieszą lub zaskakują. Ładne solidne wydanie elementów, kolorowe zdjęcia zwierząt. Mechanika grania bezproblemowa, znana i sprawdzona w innych quizach.

Quiz polega na obstawianiu poprawnej odpowiedzi i zdobyciu 21 punktów. Nie zawsze jest to łatwe, bo punkty można stracić. Na początek każdy otrzymuje swój zestaw żetonów do głosowania i 3 żetony punktów. Każdy z graczy dobiera kartę z 3 pytaniami i wybiera jedno z nich. Czyta głośno pytanie i możliwe odpowiedzi. Pozostali gracze wykładają wytypowany zakryty żeton odpowiedzi oraz obstawiają ile swoich żetonów punktów chcą zaryzykować w tej turze, realnie oceniając pewność swojej wiedzy:) (szczęśliwi, którzy tak mają!). Odkrywają żetony głosowania. Ten, kto odpowiedział poprawnie, otrzymuje tyle ile obstawił, ten, kto obstawił błędnie, traci tyle ile obstawił!

Uwaga, są koła ratunkowe, czyli karty ze zdjęciami zwierząt, które mają pomóc, kiedy ktoś nie ma już zdobytych punktów. Dla dorosłych odpowiedzi są w większości oczywiste, dla dzieci nie zawsze (ile kolców ma jeż, czy fregata potrafi pływać, lwia główka to motyl/rybka/czy pies). Rozgrywki są przyjemne, przeznaczone dla dzieci, do grania samodzielnego i rodzinnego, poszerzają wiedzę zoologiczną łącząc przyjemne z pożytecznym.




IQ Quiz zoologiczny
wiek 8+, dla 1-6 graczy
pytania ułożyli: Ewa Zbonikowska i Marcin Gorazdowski
reguły gry: Michał Stajszczak
wydawnictwo Granna,Warszawa
zawartość opakowania: 90 dwustronnych kart (każda karta to 3 pytania + 1 pytanie ze zdjęciem), 63 żetony punktów (o wartości 1, 2, 3), 18 żetonów głosowania (po 3 na gracza), instrukcja

Drugi quiz to "Która godzina?", który pomaga w nauce i utrwaleniu zegara, odczytywania czasu, porządkowania doby, określania jej pór, odróżniania i liczenia sekund, minut i godzin.
Kilka wariantów gry pomaga dostosować do siebie ten najbardziej lubiany i odpowiedni. Na pewno sprawdzi się memo (8 par żetonów z godzinami i rysunkiem zegara), naturalnie nakręcanie zegara zgodnie z wylosowanym żetonem czy umieszczanie żetonów z godzinami na planszy z porami dnia. Granie na czas (przyporządkuj żetony godzin do ilustracji) sprawdzi się u dzieci, które potrafią działać pod presją czasu (to trudne i tylko dla wybranych:).

Zegar i kafelki z godzinami różnego typu sprawdzają się podczas utrwalania właściwego określania czasu (sprawdzian w klasie drugiej!, kwadrans, po/przed/za), a trudne słowa pisane określające godziny przydają się do zapamiętania polskiej ortografii. Wałkowanie godzin na każdy sposób jest ok, świetnie sprawdza się jako pomoc dydaktyczna. Spieszcie się panować nad czasem, by nie przegapić cudnych letnich dni:)


IQ Która godzina? 
Renata Korolczuk, Małgorzata Zambrowska
ilustracje: Sławomir Bejda, Marcin Piwowarski
wydawnictwo Granna, Warszawa 
dla 1-4 osób, wiek 6-11
zawartość pudełka: 4 dwustronne plansze, 48 żetonów z godzinami, 20 żetonów z punktami, zegar z ruchomymi wskazówkami, instrukcja

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...