30.12.2017

Geniusz (Ingenious)


Często widziałam gdzieś tę grę, nęciła wykonaniem i dobrymi recenzjami. W końcu gramy w nią, raz, drugi, trzeci... Sympatycznie, z przyjemnością, bez wałkowania instrukcji, bo mechanika prosta, a rozgrywka dość szybka.

Jest to nieskomplikowana gra logiczna, w której zabawa polega na dokładaniu dwuczłonowych (dziesięciobocznych) kafelków w taki sposób, aby na koniec gry znaczniki kolorów były dalej na torze punktacji niż znaczniki przeciwnika/przeciwników. Dokładamy żetony na planszę (6 wzorów w 6 kolorach), tak by pasowały do innych wzorów i kolorów, zbieramy punkty, blokujemy innych i staramy się unikać blokowania przez innych. Po dołożeniu kafelka losujemy kolejne, by zawsze mieć w zapasie 6 sztuk. Każdy na własnej planszy zaznacza swoje punkty.


Za każde ułożenie kafelka gracz otrzymuje punkty w jednym z sześciu kolorów. Liczba punktów związana jest z tym, ile identycznych symboli znajduje się w liniach, do których przyłożyliśmy daną płytkę. Jeśli zapełnimy jeden z toru w danym kolorze, mówimy: geniusz! i mamy za to dodatkowy ruch z kafelków, które nam pozostały. Kiedy plansza całkowicie zapełni się płytkami gra zostaje zakończona. Gracz, który ma największą liczbę (z graczy) najsłabszego na torze znacznika, wygrywa:)
To gra, w której liczy się równomierne poszerzanie obszarów kolorów, bo ten kto na koniec gry będzie na końcu punktacji choćby z jednym kolorem ten przegrywa:( Sprawdza się do grania w gronie rodzinnym i towarzyskim. Możliwość blokowania innych dodaje nutkę negatywnej interakcji. Każda rozgrywka jest inna, w każdej do końca nie wiadomo, kto zostanie zwycięzcą. Proste zasady, odrobina kombinacji, spora grywalność, atrakcyjna forma wydania (choć tekturowe kafelki wtykane w planszę wypadają:( Dobra pozycja do grania z dziećmi: ćwiczy spostrzegawczość, liczenie, planowanie, logiczne myślenie.
Gra  otrzymała wyróżnienie MENSY (2005 r.), zdobyła sporo innych nagród (Najlepsza gra rodzinna 2006 według Boardgamegeek.com., Finalista Best Abstract Game Games 100 2004, Finalista Game of the Year Germany 2004,  Finalista International Gamers Award 2004 Finalista Deutscher Spiele Preis 2004).

Geniusz
Reiner Knizia
wydawca: Bard, dla 1!-4 graczy, wiek 8+
zawartość pudełka: plansza do gry (zróżnicowana wielkością obszaru grania w zależności od ilości graczy, im więcej graczy tym obszar większy o jeden sześciobok); 120 kafelków, 1 worek, 24 drewniane znaczniki w 6 kolorach, instrukcja 

Z przyjemnością polecam grę uczestnikom grupy:

http://projektgrajmy.blogspot.com/

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...