10.02.2017

Słowne gry dla juniorów: Tempo i Tik Tak Bum


Gry słowne wymagają wysiłku umysłowego, dodatkowe utrudnienia czasowe zmuszają do maksymalnego skupienia. Skojarzenia z wylosowanym na karcie hasłem muszą pojawiać się sprawnie.

W "Tempo" można grać na kilka sposobów, żeby dostosować grę do wielu małych użytkowników i ich możliwości. Naszą ulubioną jest wersja, kiedy żetony z literami porozkładane są na planszy, kiedy klepsydra i upływający czas są zakryte, a pionki wędrują po planszy jak najszybciej, zabierając leżące żetony z punktami. Odkrywamy kartę z zagadnieniem, do którego trzeba podawać skojarzenia na konkretne litery.

Gracze strzelają słowami jak z armaty. Czasem się zachwieją. Czasem przegapią upływający czas. A przecież chodzi o to, by zbierać te wszystkie żetony (na ich odwrocie są punkty liczone w końcowym rozliczeniu) i dojść do mety. Liczy się i wymyślanie słów i sprawne dojście do mety. 


W "Tempie" upływa czas 30 sekund, zawsze tak samo. W "Tik Tak Bum" rytmicznie odlicza czas "bomba". Nigdy nie wiadomo kiedy wybuchnie (po 10, 20, 30 albo 60 sekundach). A jeśli wybuchnie w rękach gracza, ten zabiera karną kartę dla siebie. Jeśli na koniec ma ich najwięcej (można grać do 5), przegrywa.

Odkrywamy kartę, na zmianę przekazujemy sobie tykającą "bombę" wymawiając skojarzenie z danym hasłem. Robimy to szybko, by jak najkrócej trzymać wybuchową niespodziankę u siebie i tak długo szukamy słów, aż skończy się czas. Im więcej osób, tym ciekawiej i zabawniej. Karty są ilustrowane i podpisane hasłem w języku polskim i angielskim. Jeśli ktoś chce wzbogacić albo sprawdzić swoje słownictwo, może zagrać w innym języku, będzie jeszcze zabawniej:)

Dołączona do gry bomba atrakcyjnie prezentuje się w oczach dzieci, chętniej wybierają ją spośród innych słownych gier. Chętnie grają oddając sobie szybko bombę. Dobrze się bawią słowami i niepostrzeżenie uczą słownictwa.


To gry szybkie, mobilizujące do językowych potyczek, kreatywności słownej, edukacyjne, rozwijające słownictwo. Przeznaczone dla dzieci na wiek 5+, z bajkową ładną grafiką na kartach i elementem zabawy (rywalizacja schodzi na drugo plan), choć napięcie rośnie. To gry pozornie lekkie. A kto ma duży zasób językowy i jest odporny na presję upływającego czasu, poradzi sobie świetnie.

Tempo. Masz 30 sekund. Junior
Małgorzata Detner, Anna Gensler, Małgorzata Parczewska (projekt graficzny)
wydawnictwo: Granna, Warszawa 2016
dla 2-10 osób, wiek 5+
zawartość pudełka: plansza, 60 kart do gry, 48 żetonów, 5 pionków, klepsydra z zasłonką, instrukcjaTik Tak Bum Junior. Gra słowna
dla 2-12 graczy, wiek 5+
wydawnictwo Piatnik, Piaseczno 2016
zawartość pudełka: 110 kart, 1 elektroniczna bomba zasilana bateriami, instrukcja

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...