18.11.2016

Zlatko, Beza i złodziej


"Przygody w Raju" to znana dzieciom seria o przyjaźni Zlatka i Bezy oraz ich perypetiach i życiu domowym i podwórkowym. W kolejnych tytułach poruszane są tematy przyjaźni, rodzicielstwa, relacji ze starszymi kolegami.

To, co wyłamuje się ze chematów, to słownictwo autorki i poboczni bohaterowie, których prezentuje. Dzieci zwyczajnie bawią się z tatuażystą, same organizują sobie czas, rodzice zwykle samotni i mocno zajęci obowiązkami, chłopcy z irokezami  zastraszają młodszych, starsze rodzeństwo twardą ręką narzuca zasady. Gdzieś pomiędzy jest Zlatko i  Beza, wiąże ich przyjaźń, tajemnice, pomysłowe zabawy i przyjemność ze wspólnie spędzanego czasu.
Nowy tytuł "Zlatko, Beza i złodziej" pokazuje empatię i wrażliwość moralną. Kiedy dla Erika wzięcie czyjejś "jedynej własności" nie stanowi żadnego problemu. Zlatko idzie krok dalej, nie tylko walczy w imieniu Śruby, ale organizuje mu przyjemny kąt do zamieszkania. Autorka porusza wątek bezdomności i pijaństwa Śruby, który nie ma nic przez swoje wybory życiowe. Dzieciaki same potrafią zorganizować dobrą, rozumną pomoc. Zadziwieni słuchają, że on też kiedyś był normalnym, w dodatku lubianym chłopcem. Z satysfakcją obserwują, że ich aktywność jest właściwa. Wnioskują też, że nie każdy człowiek potrafi okazać wdzięczność, wyrazić ją, nawet jeśli tak czuje. A dorośli, jeśli dać im impuls, podążają za działaniami innych, i też przełamują się, by wyrazić chęć działania i pomocy. W końcu w Raju "wszyscy są przyjaciółmi", każdemu powinno być dobrze.

To książka dla młodych odbiorców, stawiających pierwsze kroki w samodzielnym czytaniu (można porównać do drugiego poziomu serii czytam sobie Egmontu, czyli "składam zdania"). Duża czcionka, wyraźnie nakreśleni bohaterowie. Charakterystyczny opis emocji, odczuć. Intrygująca fabuła poruszająca poważne kwestie. Codzienne wydarzenia z życia rówieśników, w nieco innym niż polski klimacie. Zabawne ilustracje w dużej ilości. Wszystko to składa się na pasjonującą lekturę w oryginalnym stylu i nie dla każdego. Bo stylizacja bohaterów M. Nilsson jest dość specyficzna.Zlatko, Beza i złodziej
tytuł szwedzkiego oryginału: Slatten, Kakan och tjuven
Moni Nilsson 
ilustracje: Elin Lindell
wydawnictwo Zakamarki, Poznań 2016
liczba stron: 60


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...