1.05.2021

Amory, zaloty i podboje, czyli niesamowite historie o rozmnażaniu w świecie przyrody

 

Panda ma ochotę na amory kilka razy do roku, pomimo zagrożenia wyginięcia gatunku. Samiec kaczki krzyżówki produkuje sobie nowego siusiaka co roku, aby dopasować jego długość do liczby konkurentów chcących mieć dzieci, a samice wytwarzają ślepe zaułki, żeby nie wszyscy kandydaci mogli dotrzeć do jajeczek. Samiec diablicy wgryza się w nią i dalej podróżują razem, żeby urodzić małe rybki. Skarabeusze toczą swoją kulkę do norki i przez kilka dni randkują, podjadając po trochu kupę. Ślimaki winniczki (brzuchonogi) kiedy się odnajdą, trącają się nogami, strzelają do siebie małymi strzałkami miłości produkowanymi wewnątrz narządu, a potem czują się w obowiązku przekazać sobie nawzajem plemniki...

Jesteśmy świeżo po lekturze tej książki. Świat przyrody zaskoczy nas pewnie jeszcze wiele razy. Jest tak różnorodny, niesamowity, tak zmyślny. Szereg ciekawostek wybranych i opisanych tu przez Szymona Drobniaka, biologa ewolucyjnego i zoologa, powala, zaskakuje, czasem powoduje niedowierzanie lub szalony chichot. Rozmnażanie to niewątpliwie fascynujący temat, każdy biolog i obserwator przyrody to wie. A  ujęcie tego w tak dobre historie, to wielka sztuka. Wybór gatunków, specyfika każdego z nich, barwny i bogaty język, narracja, którą dobrze się czyta i z wypiekami na twarzy słucha. Rewelacja! Autor wyjaśnia, czym są zaloty, po co spotykają się zwierzęta, w jaki sposób zabiegają o swoje względy, jakie mają sposoby na rozmnażanie i narodziny, czym jest płeć, jajo, geny, rozmnażanie płciowe i bezpłciowe.

Wyprawa w taki świat, to nie lada przygoda. W niektóre fakty trudno uwierzyć, inne pokazują wielki spryt i mądrość w wyborze partnera i trwania gatunków, jeszcze inne zaskakują swoją przebiegłością, pięknem spotkań czy przygotowań do współżycia, siłą dążenia do przetrwania gatunku, ryzykiem podejmowania amorów i okrucieństwem ich zakończenia. Świat ptaków, ryb, ssaków, owadów, bakterii jest przeogromny, cudownie barwny i urozmaicony. Warto mu się przyglądać, dociekać, poznawać, zachwycać. Warto poznawać nazwy łacińskie i krótkie rymowanki, hasła do nich, które zaciekawiają od pierwszych słów podtytułów, są często kwintesencją późniejszego opisu i pomagają zapamiętać więcej. Do tego barwna i trafna grafika, która oddaje humor i kwintesencję gawędziarskich historii autora (bardziej bogata niż ilustracje Marii Mroux Bulikowskiej w Gębach... czy Pupach...). Bardzo polecam tę książkę wszystkim miłośnikom przyrody, obserwacji, ciekawostek. Choć istnieje niebezpieczeństwo, że po lekturze tej książki, dzieciaki będą chciały wrócić po raz -nasty do Gęb czy Pup, bo humor i zaskoczenie jest podobne, a chęć zaśmiewania się ogromna, więc sami ponosicie to ryzyko:) 

W 2018 r. Szymon Drobiniak został laureatem Nagród Naukowych Tygodnika POLITYKA w kategorii Nauki o życiu przyznawanych za wybitne osiągnięcia oraz popularyzację nauki.



Amory, zaloty i podboje, czyli niesamowite historie o rozmnażaniu w świecie przyrody

Szymon Drobniak, il. Maria Łepkowska 

wydawnictwo Babaryba, Warszawa 2018

liczba stron: 144

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...