Poruszająca opowieść o palestyńskim rodzeństwie wysiedlonym poza mury swojego miasta. Dom, drzewo z lusterkiem do golenia, drzewa pomarańczowe, wspomnienia, wszystko pozostało po drugiej stronie.
Chłopiec i dziewczynka, marzą o tym, by wrócić do swojego dawnego miejsca zamieszkania, by czuć smak pomarańczy, oliwek, zapach jaśminu, dźwięk brzęczących pszczół. Wzorowa relacja między rodzeństwem ujmuje za serce, chłopiec prowadzi siostrę na zrobionym własnoręcznie wózku, ona potrafi tak ubierać w słowa rzeczywistość, że uskrzydla brata do działania. Siła wyobraźni i codzienne ćwiczenia mają pomóc mu przedostać się na drugą stronę muru. Ale "potrzeba czasu, by skoczek dostał skrzydeł", to jego pomysłowość, szczęście i dobre serce wobec przygarniętego psiaka pozwalają mu na ten niebezpieczny wyczyn. Dzięki niemu cała rodzina dzieli się pomarańczą i próbuje zatrzymać jej smak na jak najdłużej.
Mur jest szary, smutny, ponury, przysłania słońce. Kiedy zniknie? Czy kiedyś przestanie dzielić?
Kiedy posadzone w ziemię pestki wypuszczą gałęzie i pozwolą dzieciom wspiąć się do nieba?
Książka pokazuje tęsknoty, marzenia i siłę słów rodzeństwa, ich dziecięcą radość z drobiazgów pomimo tego, że wszystko stracone. Została zainspirowana podróżą autora i ilustratorki do podzielonej od lat Palestyny. Dziecięce sposoby na wolność są tak beztroskie, nie szkodzą nikomu, przynoszą śmiech i promienie słońca.
O innych książkach Ulfa Starka przeczytasz tutaj (Czy umiesz gwizdać Joanno?, Jak mama została Indianką, Jak tata pokazał mi wszechświat, Jak tata się z nami bawił).
Chłopiec, dziewczynka i mur
tytuł szwedzkiego oryginału: Pojken, flickan och muren
Ulf Stark
ilustracje: Anna Höglund
wydawnictwo Zakamarki, Poznań 2019
liczba stron: 44
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz