16.03.2019

Triominos Standard


Może nie przyciąga uwagi dzieci tak jak Nogi za pas czy Wsiąść do pociągu, nie wyzwala takich okrzyków emocji jak Ubongo, bo to zupełnie inny typ gry, ale warta jest zauważenia. Logiczno-matematyczna, losowa gra z pięknie wykonanymi elementami. 

Triominos przypomina granie typu domino. Elementy mają kształt równobocznych trójkątów z liczbami w narożnikach. Kiedy dostawiamy kolejną płytkę do już ułożonego układu, musimy zadbać o to, by numery w sąsiadujących narożnikach były takie same. To nie wszystko. Za każdy dołożony odpowiednio element gracz liczy sumę liczb z płytki i zapisuje ją.


Ułożenie kilku trudnych układów wymaga szczęścia, spostrzegawczości i logicznego myślenia, ale jest bardzo cenne. Np. 40 dodatkowych punktów gracz otrzymuje za dołożenie płytki, która tworzy most. 50 punktów za dołożenie szóstej płytki do hexagonu, 60 punktów za połączenie dwóch hexagonów, 70 punktów za połączenie trzech hexagonów.Po wyłożeniu ostatniego kamienia gra się kończy, ten kto zrobił to pierwszy otrzymuje dodatkowe 25 punktów. Podliczamy punkty. Kto ma ich najwięcej, zwycięża.

Dzieciaki ćwiczą przy niej dodawanie, logiczne myślenie, planowanie i strategię, kiedy najlepiej  wyłożyć daną płytkę. Cieszy je bardzo, kiedy uda się wyłożyć płytkę nie w zwykłym ruchu, a tworząc most czy hexagon, i zyskać bonus. Smuci, kiedy nie mogą dopasować żadnego z posiadanych elementów, albo nie chcą i muszą pobrać płytkę z puli (a to oznacza utratę 5 punktów), kiedy kupują 3 płytki i nie mogą żadnej z nich dołożyć (tracą 15 punktów za 3 płytki i 10 punktów za nie wyłożenie płytki do układu!).

Z młodszymi dziećmi można grać uproszczoną wersję liczenia punktów, np. za każdy dołożony kamień- 1 punkt, za most - 1 punkt, hexagon - 1 punkt, podwójny hexagon - 2 punkty, potrójny hexagon - 3 punkty, za wyłożenie wszystkich kamieni jako pierwszy - 5 punktów. Nie ma odejmowania za losowanie dodatkowych kamieni.

Triominos Standard
projekt: Allan Cowan
wydawca: Goliath,
zawartość opakowania: 56 płytek, 4 podstawki, reguły gry, podkładka do liczenia punktów
gra dla 1-4 graczy, wiek 5+, czas rozgrywki ok. 20 minut 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...