18.03.2019

Van Gogh. Kamil i słoneczniki


"Ludzie często naśmiewają się z rzeczy, które są inne i których nie rozumieją".

Do małego miasteczka, w którym mieszka Kamil, przyjeżdża "dziwny pan", artysta w słomkowym kapeluszu. Nazywa się Vincent Van Gogh. Razem z tatą, Kamil otacza go troską, ciepłem, niezbędnymi rzeczami, miejscem do spania. Kamilowi podoba się praca malarza i jego dzieła: portrety jego rodziny, jedne z najbardziej rozpoznawalnych arcydzieł malarstwa światowego "Słoneczniki" i malowana z wyobraźni symboliczna "Gwiaździsta noc".

Ciepła, pełna słonecznych kolorów powieść o zbliżaniu się, pomocy i przyjaźni chłopca z malarzem, o sztuce akceptacji tych, którzy są inni i wrażliwości na piękno. Wyjątkowa pozycja pod względem graficznym, wprowadza w świat malarstwa, pobudza wyobraźnię dziecięcą, przybliża postać wielkiego twórcy. Historia też niczego sobie, pokazuje jaką wrażliwość trzeba w sobie mieć, by zaakceptować kogoś, kto nie przystaje do ogólnych ram małej społeczności. Jaką odwagę, by wbrew temu, co twierdzą inni, trwać przy swoim ukochaniu piękna. Jaką pokorę, by bez żalu odejść, kiedy wszyscy są wbrew tobie, "może tam ludziom spodobają się moje obrazy".

Wspaniała sprawa.
W książce wykorzystano wiele obrazów V. Van Gogha: Pole zboża z cyprysami, Listonosz Roulin, La Berceuse, Augustyna Roulin, Armand Roulin, Dziecko Marcelli Roulin, Kamil Roulin, Piętnaście słoneczników, Autoportret w filcowym kapeluszu.






Van Gogh. Kamil i słoneczniki
tytuł oryginału: Camille and the Sunflowers
Anholt Laurence
tłumaczenie: Sylwia Mroczek-Zawadzka
wydawnictwo Stardust Media S.C, Warszawa 2011
liczba stron: 32

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...