15.03.2019

Komiksy są super: Lou, t. 4-7


Komiksy są super! to taka seria książek, do których nie trzeba dzieci namawiać. Ptyś i BillErnest i Rebeka, Lou, Studio tańca to kiążki tworzone dla młodych czytelników, którzy kochają przygody, humor, kolorowe ilustracje, historie ludzi.

Lou, tytułowa bohaterka, to beztroska dziewczyna, blondynka z bujną grzywką, która jest podporą dla swojej dość szalonej, nie panującej nad rzeczywistością mamy. Trzy opowiadania zawarte w tym tomie to sporo motywów, historii i ludzi dookoła głównej bohaterki.

Najpierw pokazane są dziecięco-młodzieńcze relacje między chłopcami i dziewczynami podczas wyjazdu ("Sielanka"), zmienne nastroje i role, w które wchodzą, by przyciągnąć uwagę płci przeciwnej. Lou coraz bardziej inspiruje się rozmowami z nowo poznanym Pawłem, jego pasją do piosenek. To rezolutna mądra bohaterka. Potrafi wchodzić w relacje z koleżankami, mieć głowę na karku, budować sympatię z chłopcem, a jednocześnie okazywać dojrzałość wobec mamy i babci. Mama która z jednej strony żyje w swoim świecie since-fiction, z drugiej pracuje nad sztuką do "Lisicy", z trzeciej jest mocno zakochana i równie mocno odtrącona przez partnera. Tournée autorskie, które odbywa, nie do końca jest takie, jak sobie wyobrażała. Poza tym jest w ciąży, a potem jej czas zajmuje maleństwo ("Laserowy ninja"), godzi obowiązki samotnej mamy z byciem słynną pisarką. Jest córką zrzędliwej, krzykliwej, bardzo barwnej babci, która okazuje niechęć, niezadowolenie, krytykuje córkę i wnuczkę, ale tak naprawdę skrywa pod tym umiłowaniem kłótni, swoje dobre serce i podziw dla dziewczyn. Ciekawie pokazana jest droga do dorosłości mamy Lou, jej niezależność, odwaga, oryginalność, ale też duże zaufanie rodziców i wolna ręka do układania sobie życia (czytelnik dowiaduje się wszystkeigo z jej pamiętnika). Nie tak jak chcieliby rodzice, ale własna, w której za podjęte decyzje trzeba podjąć odpowiedzialność. "Szałas" to ostatnia część przygód w tym tomie. Powraca tu wakacyjny klimat, ale tym razem w rodzinnych stronach mamy Lou, w Sopoćkowie, do którego  przyjadą niemal wszyscy:  rodzina Lou, jej koleżanki, koledzy, rodzice Marii Emilii, miejsce i głos otrzymują też tubylcy. Wszystkich łączy w pewnym momencie nietypowe wyzwanie, mianowicie budowa szałasu/domku na drzewie. Akcja ta jest tłem dla rodzących się uczuć, relacji między różnymi osobami. Wątki bohaterów przeplatają się i przenikają przez siebie. Ich działania, zachowania, myśli, emocje. Realne wydarzenia ciekawie zmieniają się w fantastyczną wizję.

"Sielanka" to czwarty tom w serii przetłumaczony i wydany przez wydawnictwo Egmont.
Lou. Sielanka, tom 4, Laserowy ninja, t. 5, Szałas, t. 7
seria: Komiksy są super!
scenariusz i ilustracje: Julien Neel
tłumaczenie: Elżbieta Dybcio-Wojciechowska, Magdalena Miśkiewicz
wydawnictwo Egmont, Warszawa 2019
liczba stron: 168

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...