14.03.2019

Na zawsze Milena


"Mam wrażenie, że człowiek chyba daje się wprowadzić w błąd. Że... że wyobraża sobie, że miłość ma być taka i taka, że powinno się czuć to i to. A potem... a potem okazuje się, że jest inaczej".

To już trzecia część przemyśleń i działań Dawida (inne historie o Dawidzie znajdziesz tutaj: Zakochałem się w Milenie oraz Inny niż wszyscy). Poważno-zabawna historia chłopca, którego największą miłością jest Milena. W tym opowiadaniu Dawid przekonuje się jak krzywdząca jest plotka, jak ważna jest rozmowa, przekonuje się też, jak długo trwa miłość. Jego kolega też uczy się czegoś ważnego, mianowicie, że nie warto zadzierać z tymi, którzy są "sprytni i złośliwi".

Szwedcy autorzy przyzwyczają polskiego czytelnika do tego, że w ich książkach rzadko można spotkać pełne rodziny. "To nic nadzwyczajnego. Połowa mojej klasy ma rozwiedzionych rodziców". Tak jest i tutaj. Dawid próbuje dowiedzieć się od swoich rodziców, z jakiego powodu się rozstali. Trochę mieszka z tatą, a trochę z mamą, bo rodzice dali się wprowadzić w błąd, mieli różne wyobrażenia miłości. Tata spotyka się z panią Ewą, jej rozgadana córka Agnes, kiedyś może będzie siostrą Dawida. Może. Teraz Dawid nie zajmuje sobie tym głowy, bo pada ofiarą dziwnej sytuacji: Milena, dziewczyna "o kruchym i delikatnym jak wirujący na wietrze jesienny liść", przestaje go zauważać. A przecież, choć można spotkać inne dziewczyny, to ona jest jedyna, trzeba tylko umieć rozmawiać, jeśli coś niepokojącego się dzieje. 

Szwedzkie rodzicielstwo też różni się od naszego. Po tym, jak Dawid uderza Fredrika w twarz, mama prowadzi z nim krótką rozmowę bez emocji i rozpamiętywania, pyta tylko "czy powinnam się martwić?". I tyle, bo jest "mistrzynią w niezadawaniu za wielu pytań". Pozostawia synowi pole do samodzielnego działania, naprawienia popełnionego błędu. Obdarza go zaufaniem.

To opowiadanie o pierwszych nieporozumieniach w relacjach damsko-męskich i o tym, jak ważna jest rozmowa. Na poważnie i z humorem z perspektywy 9-10-letniego chłopca.
Na zawsze Milena
tytuł szwedzkiego oryginału: För alltid Milena
Per Nilsson
ilustracje: Pija Lindenbaum 
wydawnictwo Zakamarki, Poznań 2019
liczba stron: 60

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...