07.02.2019

Kroniki Saltamontes


"Jeśli wciąż trzymają się nas tak szalone pomysły, które mogą poprawić świat, to je realizujmy!"

Ciepło, przygoda, delikatne napięcie, przyjemność czytania umiejętnie skonstruowanych losów, z rozsądnym nieobojętnym dla młodych i dorosłych  przesłaniem. Akcja trzech części rozłożona jest między lata 1945 a 2015. Zaskakuje, wzrusza, cieszy, wskazuje wiele cennych uwag nt. życia, miłości, tolerancji. Jest ciekawą wędrówką po krajach Europy, niezależnie od środka transportu, odkrywaniem toskańskich targów, plaż, uroków hiszpańskiej Rondy, maleńkiej Parmy, francuskiej Cahors czy Martin du Canigou. Poprzez historię każe odważnie patrzeć w przyszłość, umiejętnie wyciągać wnioski, strzec się przed złem, wojną.

Kroniki Saltamontes to trzy tomy ukazujące Aleksa i Adama, od ich dzieciństwa, długiej wędrówki od sierocińca, po ciepły pełen miłości rodzinny dom, dojrzewanie, dorosłość i starość. Ich niezwykła rola w odkrywaniu tajemnic bractwa Saltamontes. Splatające się losy spotykanych osób. Cała historia osnuta jest wokół kilku znaczącyh wymiarów i wybitnych bohaterów. Powojenne losy młodych bohaterów, życie społeczeństwa w Polsce i Niemczech po wojnie, droga przez piekło do przyjaźni, szacunku, dojrzewanie do pięknej miłości. Ważna rola wychowawczyni Barbary, usuniętej z zawodu za okazywanie uczuć i ciepłą wyrozumiałą bliskość wobec wychowanków. Podkreślona siła wyobraźni: Maszyna do Produkowania Szczęścia pomaga Aleksowi Adamowi uciec z sierocińca, dotrzeć do wymarzonego miejsca nie tylko na mapie, pokonać trudności napotykane w drodze (pierwsza część).
Mądre dialogi wskazują na ich siłę i potrzebę, bo dzięki rozmowom z mądrymi ludźmi chłopcy wyrośli na wzorowych wrażliwych, inteligentnych, odpowiedzialnych bohaterów. Przygoda, która spaja wszystkie części trylogii, losy napotykanych ludzi, pokazuje fantastyczne dzieje mieszkańców z różnych zakątków (Francja, Niemcy, Polska, Włochy). Czasem potrzeba tylko odwagi, by życie stało się przygodą, niezależnie od tego, ile się ma lat. Niespotykane historie miłości, owiane tajemnicą wytęsknione małżeństwo Aleksa i Katarzyny, idealny romantyzm Annabelle i Alberta, nieoczekiwane sploty życia Barbary i Daniela, Antoniny i Fabiena, madame Boulot i Emmanuela i ich zwariowana, spontaniczna małżeńska droga z nieskrępowaną silną miłością adoptowanych dzieci (druga część).Magia towarzyszy czytelnikowi od początku do końca. Tajemnicze bractwo Santamontes od pierwszych wzmianek intryguje, przeplata się ze strachem. Fakty mieszają się z nadzwyczajnymi i niemożliwymi zdarzeniami, postaciami o szklanych oczach, kościotrupami wielkoludów, śmierdzącymi starcami, przebiegłymi kobietami, tajemnymi wejściami, ukrytymi w wielopiętrowych podziemiach miast skarbami i prawdą o historii. Dodatkowo sprawy komplikuje fałszywy Horacy, który podszywa się pod prawego Hostusa Vitruviusa. Rola Aleksa i Adama w ratowaniu bractwa, ocaleniu skarbów, ludzi i prawdy, ich wkład w zmiany przyszłości, umiejętne odczytywanie znaków, mapy i mocy kamienia. Odkrywanie tajemnic bractwa przed kolejnym pokoleniem dzieciaków, umiejętność dzielenia się posiadaną wiedzą, sztuka życia (trzecia część).Poprzez kolejne etapy podróży bohaterów z przyjemnością śledzimy geografię Europy. Wędrujemy z bohaterami przez gorące Włochy i Hiszpanię, chłoniemy konkretne miejsca, krajobrazy, wchodzimy do podziemi. Niezależnie od tego skąd pochodzimy, jaki mamy status materialny, jakie miejsce do życia wybierzemy, utwierdzamy się w przekonaniu, że każdy z nas ma prawo do równego traktowania, do życia w godnych warunkach, do wzajemnego szacunku. Autorka niejednokrotnie składa ukłon w stronę planety i dobitnie podkreśla, że Ziemia jest dla wszystkich, winniśmy być jej dobrymi gospodarzami.

1200 stron zgromadzonych w trzech tomach przygód czyta się jednym tchem. To przygody dla odbiorców w wieku młodzieńczym, by odnajdowali w bohaterach podobne emocje, by rozumieli porywy serca, odwagę i nieprzeciętność, ciekawość odkrywania tajemniczych tematów. Dla dorosłych, by poprzez losy pojedynczych osób, powiązania w małżeństwa i założone rodziny, widzieli, że można dobrze żyć, niezależnie od miejsca, czasów, przyzwyczajeń.

Kroniki Saltamontes. Ucieczka z mroku t. 1
Monika Marin
wydawnictwo Pinus Media, Szczecin 2013
liczba stron: 328

Kroniki Saltamontes. Tajemnicze bractwo, t. 2
Monika Marin
wydawnictwo Pinus Media, Szczecin 2015
liczba stron: 392

Kroniki Saltamontes. Nowe życie, t. 3
Monika Marin
wydawnictwo Pinus Media, Szczecin 2018
liczba stron: 480

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...