03.10.2018

Tangram kolisty


A to ciekawe! I zajmujące, i nie tak trudne. Wydawałoby się, że z tangramu kolistego mogą powstawać same łagodne zaokrąglone kształty. A są tu i 4 trójkąty, i 6 fragmentów koła (klasyczny tangram ma kształt kwadratu i składa się z 7 tanów), a układać je można w dzioby, skrzydła, nogi. Niby takie proste koło pocięte na kawałki, a cieszy i daje do myślenia pokoleniom ludzi od wielu wieków.

Zabawę z tangramem kolistym zaczęliśmy od budowania trójkątów, prostokąta, kwadratu i koła.Potem skorzystaliśmy z propozycji dołączonych do zestawu. 6-latek układa je mocno wytężając umysł z czyjąś pomocą. 8-latek nie ma problemu, czasem na chwilę się zawaha, by za moment wykrzyknąć, że już zrobił kolejny i kolejny. Młodsze dzieciaki mogą korzystać z wzorów łatwych, tzn. takich, w których widać kształty tanów i odwzorowywać je. Wzory bez zarysowanych kształtów figur (tanów) to przyjemna logiczna łamigłówka i fajne wyzwanie, niezależnie od wieku dziecka czy dorosłego. Najbardziej podobają się nam ptaki i dinozaur, mogłoby ich być więcej.
Propozycji wzorów jest niewiele, dlatego po ich przepracowaniu zabraliśmy się za wymyślanie własnych, a to dla małych fanów budowania konstrukcji lego, ma się rozumieć, jeszcze bardziej przypadło do gustu. Trudniej jest odgadywać, co jest czym:) Poniżej jest, chyba nikt nie ma wątpliwości, królik:)


Tangram kolisty to nie byle jaka, wykonana z drewna łamigłówka, dla kształtowania i trenowania wyobraźni przestrzennej. Do ćwiczenia cierpliwości, skupienia, i precyzji paluszków. To rozrywka z serii wymagających. Przeznaczona nie tylko dla dzieci. Wiek nie ma tu znaczenia. Dorośli też chętnie spróbują swoich sił. Tylko muszą pamiętać o układaniu wszystkich elementów i nie nakładaniu ich na siebie:)

Tangram kolisty
wydawnictwo Epideixis, Kraków
wiek 4+, dla 1- 2 osób
zawartość opakowania: 10 drewnianych elementów, drewniane niezniszczalne opakowanie, instrukcja z propozycjami wzorów,

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...