09.03.2015

Tangram układamy


Tangram to chińska łamigłówka znana od lat. Została wymyślona przez tybetańskich mnichów około 3000 lat temu.

Można ją wykonać z papieru, ze sklejki, z drewna, poprosić sąsiada o wykonanie (bardzo dziękuję:), albo kupić gotowy kolorowy zestaw. Składa się z siedmiu figur geometrycznych, które powstają przez rozcięcie kwadratu. Są to:
  • 2 jednakowe duże trójkąty prostokątne,
  • 1 średni trójkąt prostokątny,
  • 2 jednakowe małe trójkąty prostokątne,
  • 1 mały kwadrat,
  • 1 mały równoległobok.
Zabawa polega na tym, by ze wszystkich siedmiu elementów układać odpowiednie figury, układając je obok siebie, tak żeby elementy nie zachodziły na siebie. Należy odtwarzać obrazek na podstawie kształtu, zewnętrznych konturów. Dla dzieci można początkowo ułatwiać zadanie, pokazać jak składać figury, aby osiągnąć zamierzony rezultat. Mile widziana twórczość własna i samodzielne wymyślanie wzorów. Gotowych rozwiązań jest podobno 18 tysięcy, trzeba więc wiele kreatywnego wysiłku, by stworzyć coś nowego:) Ale odtwarzanie jest ok i może pochłonąć czas.
To świetne ćwiczenie przygotowujące dziecko do matematycznego, ścisłego myślenia, usprawnianie analizy wzrokowej i spostrzegawczości. To "zabawka", która nigdy się chyba nie nudzi. W Internecie bez dotykania elementów można ćwiczyć tego typu myślenie, a wygląda to tak. A różnorodnych wzorców (czarnych i kolorowych) na pogłębianie główkowania jest cała masa, np.:
http://www.identifont.com/similar?5SJ

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...