24.10.2018

Drzewo życzeń


Stary to zwyczaj, znany w wielu kulturach, umieszczania na drzewie wypisanych na skrawku materiału czy papieru marzeń. Bohater książki, Dąb czerwony (Quercus rubra), liczący 216 słojów, widział i był świadkiem wielu zdarzeń, rozmów, wypowiadanych obietnic, zwierzeń, oświadczyn, marzeń. Przeżył wiele obchodów związnych z Dniem Życzeń, udzielił schronienia wielu gatunkom ptaków i ssaków. Dojrzały, doświadczony, zna swoją rolę, jest dla innych domem, wspólnotą. Zna naturę roślin i ludzi, teraz w obliczu zagrożenia, mierzy się z nowym wyzwaniem, bo "każdy potrzebuje nadziei, nawet stare mądre drzewa".

A ponieważ jest mądry, potrafi słuchać jak mało kto i cechuje go optymizm, podejmuje się trudnej sztuki tworzenia relacji. Broni człowieka w imię tolerancji, wolności, nie akceptuje uprzedzeń i wandalizmu. Robi to ze swoją wierną przyjaciółką "bo się z nią przyjaźni":) - wroną Bongo. Wspólnymi siłami działają na rzecz poznawania się starych z nowymi mieszkańcami okolicznych domów (Stephen i Samar). A rozmowa, wiadomo, jest kluczem do poznania i porozumienia, oswojenia strachu. To miejsce od zawsze było naznaczone otwartością, przyzwoleniem na różnorodność ludzi, ich obyczajów i kuchni, życie w zgodzie, posługiwanie się wieloma językami (pamiętnik Maeve). Bo każdy, niezależnie od pochodzenia, koloru skóry i wyznawanej religii, zasługuje na szacunek i swoje miejsce w świecie. Bo ludzie nie są źli, tylko czasem się boją.

Piękna historia z niesamowitym przekazem na dwóch poziomach: o szacunku do przyrody i do człowieka, o dobrach płynących z poszanowania drzew i przyjaźni między młodymi ludźmi, o sztuce godzenia się i bycia obok, pomimo dzielących różnic, o drobiazgach, które niszczą bądź uszczęśliwiają, o życzeniach, które wypowiadane głośno, dodają sił i odwagi. Fabuła poraża swoją siłą. Od początku do końca zajmuje mocno, ciekawi opisami przyrody i zachowaniami ludzi. Wywołuje emocje i domaga się rozmowy. Daje nadzieję. Pozostaje w pamięci. Delikatna szata graficzna przyrody oddaje nastrój jej kruchości i jednoczesnej siły i zdecydowania.

"Drzewo życzeń" znalazło się na liście bestsellerów „New York Timesa” i Amazona (w kategorii „Dziecięce książki o tolerancji”), ukazało się w już ponad 20 wersjach językowych. Nie czekajcie zbyt długo, poznajcie czym prędzej i Wy:)




Drzewo życzeń
Katherine Applegate
ilustracje: Sara Olszewska
tłumaczenie: Małgorzata Glasenapp
wydawnictwo Dwie Siostry, Warszawa 2018
liczba stron: 176

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...