06.04.2018

Zadziwiające życie


To książka w serii ART wydawnictwa Egmont. Bajecznie kolorowa. Krótko ujęte informacje autorka czerpała głównie z popularnych i rzetelnych źródeł w Internecie (National Geographic, Britannica, Discovery czy stron instytucji naukowych (US Geological Survey, National Center for Biotechnology Information). Mamy więc pewność, że nie jest to bujanie w obłokach, a dobre oparcie w faktach.

Autorka poprzez szereg fajnych powiązań pokazuje, jak człowiek jest mocno powiązany z wszechświatem, jak komórki naszego ciała ulegają ciągłemu ruchowi, jak biorą udział w czynnej relacji z ziemską biosferą. I tylko z pozoru wydaje się nam, że żyjąc w mieście jesteśmy daleko od przyrody. Autorka przypomina delikatnie, że jesteśmy nadal w głębokiej więzi ze światem, zwierzętami, roślinami, ziemią, że jesteśmy nieodzowną częścią tajemniczego nieskończonego świata. Utwierdza w przekonaniu, że tajemnice natury nadal potrafią człowieka zachwycać, zdumiewać, napawać małością wobec jej potęgi (wystarczy wejść do lasu, na szlak górski). Wystarczy wgłębić się w swój organizm i pomyśleć, że zawiera te same pierwiastki, z których składa się wszechświat. 

O pierwiastkach w świecie, wielkim wybuchu, słońcu, wodzie, Ziemi, mikroorganizmach żyjących w i na człowieku, zdolnościach człowieka podobnych różnym gatunkom zwierząt, ptakach, zwierzętach żyjących w ziemi, genotypie człowieka i szympansa, regeneracji ciała, znajdowaniu się we wszechświecie i byciu wszechświatem, glebie i jej skarbach, łapaniu światła fotoreceptorami przez rośliny...
Moc ciekawostek i kolorów, barwnie zilustrowane ciekawostki i fakty naukowe.

Ilustratorka wychowała sie w Górach Skalistych w Kolorado, mieszka w Teksasie. Można ją znaleźć na mishablaise.com. Wyczuwa się jej zachwyt światem, przyrodą, bezmiarem rozgwieżdżonego nieba,  bliskością natury, radość z intensywnych kolorów. 

Zadziwiające życie
Dlaczego każdy z nas jest wszechświatem?
tytuł oryginału: This Phenomenal Life. 
The Amazing Ways We Are Connected with Our Universe
Misha Maynerick Blaise
tłumaczenie: Anna Klingofer-Szostakowska
wydawnictwo ART Egmont, Warszawa 2018
liczba stron: 144  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...