08.03.2018

Matematyka na święta - zabawy przed Wielkanocą

Bierzemy udział w drugiej edycji projektu blogowego Bajdocji "Matematyka na święta".

Oto kilka naszych działań, które zajmowały nam przedświąteczne popołudnia.

1. Wrzucanie jajek do gniazda, wiek 5+

Potrzebna plansza do gry (dodawanie i odejmowanie w zakresie 11), 2 kostki, po 10 żetonów (jajek z plasteliny) dla 2 graczy ułożnych na wartościach 1-11. 
Na zmianę wyrzucamy dwiemia kostkami, sumujemy wyrzucone wartości. Wynik dodawania wyznacza wartość, na którym leży jajo, wkładamy je do gniazda. Jeśli jaja już nie ma, ruch przechodzi na współgracza. Kto pierwszy umieści jaja w gnieździe, wygrywa. Jest to gra na utrwalenie dodawania, które dziecko robi mimowolnie, wyrzucając kości.
Do gry w odejmowanie potrzebne są karty z numerami 0-10, po 10 żetonów (np. plastelinowych jaj). Tu zamiast rzucania kostkami wybiera się po dwie karty i oblicza różnicę. Wynik odejmowania wyznacza wartość, z której pozycji jajo wkładamy do gniazda. Wygrywa ten, kto pierwszy umieści liczniki w gnieździe.

A plansze na dodawanie i odejmowanie można pobać ze strony mathstics.


2.  Dodawanie i odejmowanie w zakresie 20, wiek 5+. Mnożenie i dzielenie w zakresie 100, wiek 7+. Wielkanocne jaja możecie pobrać i dostosować je do możliwości własnego dziecka.

3. Szukanie symetrii na jajach wielkanocnych. Pliki do pobrania na instantdisplay.


4. Szukanie czynników i iloczynu sąsiadujących ze sobą liczb. Na utrwalenie tabliczki mnożenia. Wiek 7+. Tutaj karta do wydrukowania.


Inne propozycje matematycznych zabaw w tematyce świąt można znaleźć u uczestników projektu:

https://bajdocja.blogspot.com/2018/02/druga-edycja-projektu-matematyka-na.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...